Tak jak kompletujemy starannie wyprawkę nim dziecko się narodzi, dbamy o to, by przyszła mama jadła odpowiednie produkty, tak z podobną pieczołowitością wybieramy dla niego mleko. Wszytko po to, by zapewnić dziecku jak najlepsze składniki. Co powinno znaleźć się w diecie dziecka do lat 3?
Najwłaściwszym pokarmem dla dziecka, które nie ukończyło pół roku jest pokarm mamy, który dostarcza mu wszelkich niezbędnych witamin i składników. Gdy dziecko skończy 6 miesięcy, warto stopniowo wprowadzać do jego diety nowe produkty. Zacznijmy od warzyw, które są pełne witamin. Pamiętajmy, że po roku tempo wzrostu dziecka jest wolniejsze niż w pierwszych 12 miesiącach, ale dziecko i tak potrzebuje wielu składników odżywczych. Dieta powinna być podobna do pokarmów spożywanych przez innych domowników, chociaż podawanych w innej formie. Najlepiej, by były to trzy posiłki i dwie przekąski.
Okres 1-3 lat może być trudny dla nas i dziecka, bo to okres przejściowy pomiędzy dietą niemowlęcia, a dietą dorosłego człowieka.
Jako element codziennej diety powinny pojawić się warzywa i owoce. Najlepiej te o ciemnozielonej i pomarańczowej barwie. Nie przesadzajmy z warzywami z dużą ilością skrobi. Dieta dziecka powinna zawierać też białko, które znajdziemy w chudym mięsie, rybach, orzechach, jajkach, produktach sojowych czy roślinach strączkowych. Dziecko powinno także spożywać przetwory mleczne, produkty zbożowe i tłuszcze roślinne. Posiłki powinny zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze i powinny być lekkostrawne. Zamiast smażenia wybieraj gotowanie i pieczenie. Dziecko oprócz białego pieczywa powinno spożywać także pieczywo pełnoziarniste. Warzywa podawajmy w zupach, sałatkach, czy ugotowane na parze. Nie zapominajmy także o rybach. Jednocześnie do 3 lat unikajmy zbyt dużej ilości warzyw strączkowych, smażonych potraw, potraw, które zawierają duże ilości tłuszczu, czy wysoko przetworzonej żywności. Niech posiłki dziecka będą urozmaicone i stanowią świadome kształtowanie jego preferencji żywieniowych. Różnorodna dieta jest jednocześnie znacznie zdrowsza. Nie zapominajmy też o regularnym przyjmowaniu przez nie płynów.
Muszynianka ugasi pragnienie naszego dziecka i dostarczy niezbędnych składników mineralnych.
Warto zadbać o właściwe żywienie dziecka w tym wieku, bo może to przełożyć się i mieć wpływ na jego późniejsze nawyki żywieniowe. Na ile to możliwe pamiętajmy o regularnych odstępach czasowych.