Żelazo stanowi jeden z podstawowych minerałów w naszej diecie. Między innymi odpowiada za prawidłowy wzrok, regenerację tkanek, niweluje uczucie zmęczenia. Dlaczego jeszcze jest tak ważne?
Jaka jest rola żelaza w organizmie?
- Jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek.
- Wspiera układ immunologiczny.
- Zapobiega anemii.
- Wchodzi w skład wielu enzymów.
- Wchodzi w skład krwinek czerwonych i mioglobiny.
- Pełni ważną rolę przy transporcie tlenu w tkankach mięśniowych.
- Warunkuje prawidłowy rozwój płodu.
- Wspomaga walkę z wolnymi rodnikami.
- Wspiera pracę mózgu.
- Jest niezbędne w prawidłowej regulacji układu nerwowego.
- Stanowi składnik wielu enzymów.
- Dodaje energii.
Odpowiedni poziom żelaza we krwi warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jego niedobór poważnie wpływa na kondycję naszego zdrowia. Powoduje anemię, a także jest przyczyną złego samopoczucia, zmęczenia, a nawet problemów z oddychaniem. Żelazo to niezwykle istotny pierwiastek, który należy dostarczać organizmowi komponując prawidłową dietę.
Gdzie znajdziemy żelazo?
Kluczem do utrzymania prawidłowego poziomu żelaza jest odpowiednio skomponowana dieta. Najwięcej żelaza znajduje się w czerwonym mięsie, a więc baraninie, wołowinie czy cielęcinie. Bogatym źródłem tego pierwiastka są także przetwory mięsne, takie jak kaszanka, wątroba i podroby. Znajdziemy go również w rybach taki jak makrele, sardynki i śledzie. Żelazo stanowi także składnik produktów niemięsnych, Wegetarianie powinni włączyć do swojej diety bób, groszek, koper, szpinak i pietruszkę. Bogatym źródłem wielu pierwiastków jest także mineralna woda Muszynianka. Oprócz żelaza znajdziecie tam również inne, cenne pierwiastki tj. magnez, potas czy wapń.
Żelazo stanowi cenny pierwiastek, który jest niezbędny w naszym organizmie, jednak samo włączenie go do diety może okazać się niewystarczające. Ważne jest, by był dobrze wchłaniany z układu pokarmowego. Dlatego szczególnie należy zadbać o odpowiednią dietę.