Jesień to sezon przeziębień, kaszlu i grypy. Jak się przed nimi uchronić, gdy aura za oknem nie pomaga? Możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, odpowiednio się ubierając, odżywiając, a także przyjmując witaminy i nawadniając organizm. Jedną z form profilaktyki przeziębień, o której często zapominamy, jest odpowiednia wymiana płynów. Picie wody wzmacnia nasz układ immunologiczny. Płyny usuwają także szkodliwe zanieczyszczenia i toksyny z organizmu. Mimo wszystko ciężko przejść przez jesień bez przeziębienia, często jest ono wirusowe i statystycznie chorujemy na nie 2-4 razy do roku, a nasze dzieci jeszcze częściej.
Woda przyda się jednak także, gdy już zachorujemy. Organizm walcząc z przeziębieniem lub grypą, zużywa jeszcze więcej wody niż zwykle. Jest przez to jeszcze bardziej narażony na odwodnienie, które może spowodować wysoką gorączkę. To dlatego picie w czasie choroby jest ważne. Poprawi także samopoczucie chorego. Jej niedobór może nasilić objawy przeziębienia i kaszel. Woda rozwadnia również flegmę i łagodzi podrażnienie gardła. Woda jest nam niezbędna również w procesie oddychania, płuca składają się w 85% z wody i żeby pobierać tlen, wydychając dwutlenek węgla muszą być stale nawilżane. W przypadku przeziębienia możemy do wody dodać cytrynę oraz miód. Cytryna dostarczy nam witaminy C, a miód zmniejszy ból gardła.
Podczas przeziębienia zaleca się również gorące kąpiele czy moczenie nóg w gorącej wodzie, które ma nam pomóc w walce z infekcją. Gorącą wodę możemy także użyć do inhalacji, która jest bardzo dobrym sposobem na katar i przeziębienie. Wystarczy, że dodamy do niej rumianku lub olejków aromaterapeutycznych. Na ból gardła przyda się też płukanka wody z solą.
W okresie jesiennym często zapominamy o piciu wody, bo organizm słabiej sygnalizuje pragnienie. Z racji temperatury częściej sięgamy po gorącą kawę i herbatę, nie zapominajmy jednak o wodzie, która nawodni nas najlepiej! Suche powietrze w nagrzewanych pomieszczeniach także powoduje utratę wody i wysuszanie się naszej skóry. Dobrze więc także w okresie jesiennym mieć przy sobie wodę i pić ją regularnie, nie czekając na uczucie pragnienia, co jest już jest oznaką odwodnienia. Nasz organizm potrzebuje wody przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim. Również jesienią i zimą powinniśmy pić około dwóch litrów dziennie. Woda reguluje temperaturę naszego ciała i co bardzo ważne jesienią zwiększa naszą odporność. Picie wody zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie niezależnie od pogody i pory roku. Pamiętaj o Muszyniance!