Wątroba – jak o nią zadbać?

By 12 lutego 2020KOBIETY

Jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele jest wątroba. Jednym z jej głównych zadań jest odtruwanie organizmu z toksyn, które trafiają do krwi z przewodu pokarmowego. Właśnie dlatego, odgrywa tak istotną rolę i należy dbać o jej dobrą kondycję. Jak to zrobić? Akademia Zdrowia Muszynianki podpowiada!

Funkcje wątroby

Wątroba jest magazynem substancji odżywczych oraz witamin i pierwiastków. Dzięki niej spożyte pokarmy są przekształcane w niezbędne dla każdego człowieka substancje chemiczne, takie jak glukoza i aminokwasy. W wątrobie produkowana jest także żółć, która pomaga we wchłanianiu tłuszczów oraz rozpuszczanych w nich witamin.

Wątroba nie tylko odtruwa organizm z toksyn, ale także przetwarza składniki odżywcze w lepiej przyswajalne przez komórki ciała substancje. Oprócz tego produkuje heparynę, która odpowiada za krzepliwość krwi.

Podstawy dbania o zdrowie

Częstą przypadłością jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Choroba ta jest skutkiem niewłaściwej diety, opartej na tłustych produktach oraz prowadzenie siedzącego trybu życia. Aby uniknąć tego schorzenia, warto wprowadzić w życie podstawowe zasady dbania o zdrowie. Posiłki powinny być zróżnicowane i lekkostrawne. Najlepiej unikać dań smażonych oraz żywności przetworzonej, pełnej konserwantów, soli i cukru. Warto postawić na produkty bogate w białko, takie jak drób, fasola, czy ryby oraz codziennie zadbać o dużą porcję warzyw i owoców.

Nie należy także zapominać o regularnym piciu wody. Systematyczne uzupełnianie płynów pomoże uniknąć niepożądanych skutków odwodnienia. Aby pamiętać o nawadnianiu, dobrze jest mieć zawsze w zasięgu ręki butelkę naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka. Pomoże ona zaspokoić pragnienie oraz dostarczy organizmowi wielu wartościowych składników odżywczych, takich jak magnez, żelazo i wapń.