Wakacje a odwodnienie!

By 26 czerwca 2020KOBIETY

Okres wakacyjny sprzyja upałom. Podczas wyjeżdżania na wymarzone wakacje, czy to w góry, nad jezioro, czy nad morze, często zapominamy o regularnym nawadnianiu, co stanowi ogromne zagrożenie dla organizmu.

 

 

 

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe nawodnienie?
Podczas upalnych dni częściej się pocimy. Główną tego przyczyną jest to, że nasz organizm w ten sposób broni się przed przegrzaniem. W takich sytuacjach nasz organizm staje się nie tylko pozbawiony wody, ale i ważnych pierwiastków tj. potas, magnez czy sód .Odwodnienie niesie za sobą liczne negatywne skutki. Stajemy się osłabieni, bardziej narażeni na udar, istnieje także ryzyko wystąpienia zawału, odwadniamy się, a wtedy nasze wymarzone wakacje stają się udręką. Człowiek podczas upałów może stracić nawet 10 litrów wody. Na taki stan najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze, a także osoby z nadwagą.

Niedobór elektrolitów podczas odwodnienia
Podczas odwodnienia dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, wszystkie procesy organizmu zostają zaburzone. Główną rolą elektrolitów jest poprawa przepływu wody między komórkami w organizmie. Elektrolity są gwarancją sprawnie działającego układu mięśniowego i nerwowego.
Jak uzupełnić elektrolity?
Uzupełnić elektrolity możemy wypijając naturalną wodę mineralną.

Muszynianka dostarczy Ci niezbędnych pierwiastków i zadba o prawidłowe nawodnienie Twojego organizmu. Pamiętaj, że podczas upalnych dni zaleca się wypijanie większej ilości płynów. Organizm nawodnić możesz również spożywając zupy, owocowe i warzywne koktajle. Lekarze i dietetycy zalecają, by podczas upałów to jednak woda stanowiła główne źródło nawodnienia, a woda pochodząca z warzyw i owoców była jedynie dodatkiem.

Czego unikać podczas upalnych dni?
Podczas upałów nie zaleca się picia słodkich, gazowanych napojów, herbat oraz kawy. Na pewno nie ugaszą one pragnienia, a przyczynią się do szybszego odwodnienia.

Jakie są objawy odwodnienia?
Objawy odwodnienia mogą być naprawdę różne i nie zawsze od raz zauważalne.

Zazwyczaj pierwszym symptomem jest uczucie pragnienia, które jak najszybciej należy zaspokoić. W poważniejszych przypadkach możemy zauważyć suchość śliny lub jej brak.

Usta stają się wyschnięte, ponieważ niedobór wody w skórze zmniejsza jej jędrność i elastyczność. Utracie wody mogą towarzyszyć bóle głowy i omdlenia, a także pogorszenia samopoczucia i osłabienie.

Pamiętaj o Muszyniance każdego dnia!