Urlop z biurem podróży czy bez? Poznaj wady i zalety obu opcji

By 19 sierpnia 2019KOBIETY

Planujesz wymarzony urlop już od dawna, ale nie jesteś pewna, w jaki sposób tym razem go zorganizować? Do tej pory korzystałaś z ofert biur podróży, ale chciałabyś wymyślić coś sama?  Podpowiadamy, jakie są plusy i minusy wyjazdu zorganizowanego samodzielnie oraz przez biuro.Wyjazd zorganizowany samodzielnie 

Urlop zaplanowany przez Ciebie od podstaw z pewnością da Ci wiele satysfakcji. Do tego będziesz miała możliwość wybrania dokładnie takich atrakcji, które przyciągną Twoją uwagę, na dodatek w takim czasie i tempie, który to właśnie Tobie odpowiada. Ograniczają Cię jedynie godziny dostępności wybranych rozrywek.

 

W zależności od destynacji i sezonu taki wyjazd może stać się o wiele tańszy od ofert prezentowanych przez biura podróży. Czynnikami, które składają się na koszty urlopu z autorskim planem, są między innymi ceny paliwa i opłaty za autostrady (jeśli pojedziesz samochodem). Możesz też wybrać miejsce noclegu, które pozwoli Ci na samodzielne przygotowanie posiłków, co będzie idealną opcją, jeśli masz alergie pokarmowe.

 

Minusem takiego urlopu jest jednak konieczność poświęcenia czasu na zaplanowanie wielu szczegółów. Znalezienie odpowiedniego zakwaterowania z wolnymi pokojami w pasującym Ci terminie może być nie lada wyczynem, gdy wybierasz się do popularnych wśród turystów miejsc w szczycie sezonu. Jeśli więc nie dysponujesz wystarczającą ilością wolnego czasu, być może nie jest to dla Ciebie najlepsza opcja.

 

Wyjazd zorganizowany przez biuro podróży

Zdecydowanie największym plusem wykupienia takiej wycieczki jest to, że biuro załatwi za Ciebie większość formalności. Masz zagwarantowane wszystkie rezerwacje, transport oraz, w przypadku wyjazdu zagranicznego, opiekę polskiego rezydenta. Biuro podróży pamięta też za Ciebie o tak ważnej sprawie, jak ubezpieczenie.

 

W przypadku bardziej egzotycznych kierunków, które są coraz popularniejsze, wyjazd na zorganizowaną wycieczkę może być jedyną możliwością, jeśli nie masz doświadczenia w takich podróżach, a cel rzeczywiście jest niestandardowy. Koszty wyjazdu wykupionego w biurze podróży często są wyższe niż zaplanowanego samodzielnie, ale możesz polować na oferty last minute, które bywają atrakcyjne cenowo.

 

Wykupiona wycieczka może jednak okazać się wielkim rozczarowaniem, gdy zostaniesz zakwaterowana w wielkim hotelu dla kilku tysięcy gości, położonym kilka kilometrów od największych atrakcji. Jeśli stronisz od klimatu zatłoczonych kurortów, lepiej sama zatroszcz się o wybór miejsca noclegu.

 

W każdej podróży powinna towarzyszyć Ci woda. Nawodnienie jest konieczne, bez względu na kierunek wyjazdu. Zabierz ze sobą butelkę naturalnej wody mineralnej Muszynianka, aby podróż do celu była przyjemniejsza, a wybierając sposób organizacji wycieczki, kieruj się wyłącznie własnymi preferencjami. Nie pozwól podporządkować się modzie, czy wyłącznie opinii znajomych, bo to Ty wiesz najlepiej, w jakich warunkach poczujesz się komfortowo.