Od wielu lat październik uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości związany z profilaktyką raka piersi. Co warto wiedzieć o działaniach prewencyjnych?
Trochę historii
Na 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na całym świecie. Czynniki rozwoju nowotworu są złożone, pośród nich jest również występowanie u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub BRCA2. Chociaż nowotwory mogą mieć różne przyczyny i niektóre z nich są od nas niezależne, to możemy przeciwstawiać im profilaktykę i zdrowy styl życia.
Czym jest nowotwór?
To niekontrolowany rozrost komórek organizmu, które ulegają zmianom morfologicznym i czynnościowym. Nieprawidłowe komórki rozprzestrzeniają się niekiedy na inne części organizmu, mówimy wtedy o przerzutach. Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na nowotwory. W Polsce to druga przyczyna zgonów po chorobach układu krążenia. Ryzyko zachorowania na raka wzrasta wraz z wiekiem. Wpływ na jego występowanie mają geny, czy czynniki środowiskowe np. stres i zanieczyszczenie środowiska.
Podstawowe badania
Warto postawić na diagnostykę, która pozwoli na ewentualne wczesne wykrycie, nazywane wtórną profilaktyką. A więc wykonywanie takich badań, jak USG, mammografia czy rezonans magnetyczny. Do tego dochodzi regularne samobadanie piersi, które powinna wykonywać każda z nas raz w miesiącu. W przypadku niepokojących objawów zgłośmy się do lekarza. Większość zmian wyczuwanych podczas samodzielnego badania jest niegroźna, ale zamiast się zamartwiać, warto skonsultować się z lekarzem.
Ruch to zdrowie!
Również w tym przypadku słynne powiedzenie ma zastosowanie. Dlatego nie żałujmy sobie codziennych spacerów, jazdy na rowerze, czy odwiedzin na siłowni. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała to jeden z czynników, który wymienia się, jako prewencję nowotworową. Na dodatek ruch to świetny sposób na pozbycie się stresu, a również ten czynnik jest często wymieniany jako potencjalny element wpływający na stan naszego zdrowia.
Zdrowa dieta
Tutaj warto zatrzymać się na dłużej. Dieta to jeden z czynników, który może mieć spory wpływ zarówno na prewencję, jak i w przypadku zachorowania na nowotwór. Co powinno znaleźć się w takiej diecie? Odpowiednia porcja warzyw oraz owoców, które zawierają antyoksydanty inaczej zwane przeciwutleniaczami, neutralizują one wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Mowa o pomidorach, burakach, brokułach, szpinaku, czosnku czy papryce. Z pomocą przyjdą też borówki, ciemne winogrona czy imbir i kurkuma.
Niektóre badania mówią także o ograniczeniu czerwonego mięsa w diecie oraz przetworzonych produktów mięsnych. Nie zaleca się też spożywania przetworzonych produktów spożywczych oraz dużej ilości soli oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Do diety włączymy za to oleje roślinne tłoczone na zimno oraz orzechy i nasiona, które są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Kolejny z elementów to błonnik pokarmowy, który znajduje się w produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach. Nie zapomnijmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu, w którym pomoże nam Muszynianka i zdrowej porcji ruchu!