Potas – jak ważny jest w naszej diecie?

By 11 lipca 2018KOBIETY

Pośród minerałów wymienianych jako najważniejsze dla naszego zdrowia znajduje się zazwyczaj wapń, żelazo, magnez oraz potas. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego ten ostatni jest tak ważny w naszej diecie.

Potas dla harmonii organizmu

Obok sodu i chlorku, potas odgrywa istotną rolę w zapewnieniu właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej. Potas jest elektrolitem, a więc dodatnim jonem soli, jest rozpuszczany w płynach ustrojowych, a nasze ciało składa się w większości z wody, więc znajdziemy go praktycznie w każdej części naszego ciała. Z łatwością przenika on błony komórkowe i jest odpowiedzialny za transportowanie wody w naszym ciele. Pełni więc kluczową rolę w gospodarce wodnej organizmu. Pilnuje on też właściwej dystrybucji składników odżywczych do komórek naszego ciała. Odpowiada on również za przekazywanie impulsów nerwowych, które wpływają na prawidłową pracę naszego mózgu. Potas odpowiada również za utrzymanie równowagi kwasowo–zasadowej w naszym ciele, dzięki czemu zapobiega zakwaszaniu organizmu. Reguluje również pracę serca oraz zwiększa wydajność podczas wysiłku fizycznego.

Gdy brakuje potasu

Skoro potas jest tak ważny dla prawidłowego działania naszego organizmu w jaki sposób możemy rozpoznać, że brakuje go w naszym organizmie? Biegunka, wypłukiwanie elektrolitów z organizmu oraz niektóre choroby tarczycy mogą być przyczyną niedoborów potasu. Niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia i bardzo często objawia się opuchlizną kończyn, osłabieniem mięśni, skurczami, wzmożonym pragnieniem, wielomoczem oraz nieregularną  pracą serca. Warto zaznaczyć, że nadmiar potasu również jest niebezpieczny dla zdrowia. Przy prawidłowej pracy nerek nadmiar potasu jest wydalany z moczem. Jednak do gromadzenia się potasu w organizmie może dochodzić, gdy spożywamy dużo suplementów lub w efekcie zaburzenia pracy nerek. Nadmiar potasu nazywany jest hiperkalemią i zdarza się stosunkowo rzadko.

Gdzie znajdziemy potas?

Potas powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi przede wszystkim poprzez dietę. Produkty bogate w ten pierwiastek to mięso, ryby, warzywa strączkowe, pomidory, dynia czy awokado. Zbilansowana dieta, to podstawa zdrowego i dobrego samopoczucia, jednak jeśli to nie wystarcza, odczuwamy stres i skurcze, może warto zastanowić się nad dodatkową suplementacją? Pomóc może nam tym również naturalna woda mineralna Muszynianka, która zawiera w swoim składzie potas. O właściwej dawce potasu powinny pamiętać zwłaszcza kobiety karmiące, które tracą wraz z mlekiem wiele ważnych minerałów. Potas potrzebny jest też dzieciom, które by lepiej zapamiętać nowe informacje i efektywnie przyswajać wiedzę, powinny mieć stabilny i unormowany poziom potasu.