Postaw na jogę

By 8 listopada 2018KOBIETY

Jeśli Twoja praca wiąże się w znacznej mierze z siedzeniem przed komputerem to bardzo możliwe, że odczuwasz ból pleców lub spięcie w karku. Jak możemy sobie z tym poradzić? Na przykład ćwicząc jogę.

Joga kojarzy nam się bardzo często z tajemniczą gimnastyką i trudnymi figurami, a czym jest tak naprawdę? Jogę może praktykować w zasadzie każdy, bez względu na wiek, wagę, czy cokolwiek innego. Jeśli joga kojarzy ci się z nudą i monotonią to pora to zmienić. Joga nie jest powiązana z żadną religią wbrew temu, co często zwykło się uważać. Można powiedzieć za to, że joga stanowi rodzaj filozofii, każdy doświadcza jej jednak na swój sposób. Pozwala ona lepiej poznać swoje ciało oraz poczuć pozytywne wibracje. Joga jest całościowym systemem, ale istnieje wiele jej odmian. Dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, że któraś z nich nam się spodoba. Dużo zależy również od nauczyciela, na którego trafimy, dlatego nie warto zniechęcać się po pierwszym razie.

Kilka podstaw

Jeśli czytaliście o jodze, pewnie zaskakująco często pojawia się hasło asany. Czym one są? Asany stanowią pozycje przyjmowane podczas praktykowania jogi. Asana łączy w sobie sposób ułożenia ciała w określonej pozie, świadomy oddech oraz skupienie umysłu. Dzięki takiemu połączeniu joga stanowi doskonały trening dla ciała, oraz dobry sposób na relaks. Podczas ćwiczeń pamiętaj o oddechu, nie porównuj się z innymi ćwiczącymi, każdy ma inne zdolności i ograniczenia, dlatego pozycje jogi mają swoje warianty, które pozwalają dopasować je do możliwości różnych osób. Słuchaj własnego ciała, jeśli mówi, że nie da rady, to nie zmuszaj się.

Joga to antidotum na dzisiejsze bolączki w postaci stresu i siedzenia w złej pozycji przy biurku przez cały dzień. Jeśli obawiacie się, że joga was zanudzi, to warto pamiętać, że jest tyle pozycji, których można się nauczyć, że jeśli opanujecie jedną już czeka kolejna. Joga uczy też cierpliwości, poukładania, spokoju, planowania i pracy nad sobą.

Należy pamiętać, że jak w przypadku każdej aktywności i w jodze będzie początkowo trudniej, dlatego nie zniechęcajmy się niepowodzeniami. Z czasem będzie coraz łatwiej. Uprawiający jogę zapewniają, że joga dobrze wpływa na kondycję, tak fizyczną, jak i mentalną. Asany modelują sylwetkę, a regularna praktyka jogi pozwala na poprawę zdrowia. Wbrew pozorom joga może być męcząca i wcale nie jest dziecinnie prosta. Regularne praktykowanie jogi poprawia elastyczność ciała i zdrowie serca. Poprawia też nastrój. Poniżej możecie poczytać nieco na temat kilku wybranych rodzajów jogi:

Vinyasa flow – czyli ruch zsynchronizowany z oddechem, kładzie ona nacisk właśnie na synchronizację oddechu z ruchem. Zachowuje ciągłość sekwencji, a pozycje następują po sobie ale kolejność jest różna. Nauczyciel może dowolnie komponować cykl. Polecana jest osobom lubiącym dynamiczny ruch, to dobra alternatywa dla osób lubiących pilates czy stretching.

Joga iyengara

Jest najpopularniejszą formą jogi uprawianej w Polsce. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy. Charakteryzuje ją precyzja i metodyczność. Dzięki takim pomocom jak klocki, paski, krzesła, koce, czy wałki, możemy dostosować każdą pozycję do indywidualnych potrzeb oraz predyspozycji ćwiczącego. Polecana jest każdemu również osobom, które są mniej sprawne. Możemy zacząć od niej przygodę z jogą. Jest polecana przy rehabilitacji zwyrodnień kręgosłupa jak również, gdy chcemy wrócić do zdrowia po przebytych urazach. Niektóre kluby fitness proponują również zajęcia jogi dla kręgosłupa, wybierając z jogi takie pozycje, które najlepiej wpływają na kręgosłup, łagodząc jego dolegliwości bólowe. Idealna dla osób z siedzącym trybem życia. Pozwoli wzmocnić i uelastycznić kręgosłup.

Ashtanga

To odmiana dla osób, które szukają czegoś wymagającego, chociaż każdy ćwiczy we własnym tempie. Nauczyciel tylko koryguje pozycje. Charakteryzuje ją to, że za każdym razem wykonujemy ten sam zestaw pozycji, złożona jest z kilku serii asan o różnym stopniu trudności, od najłatwiejszej do najtrudniejszej. Polecana osobom wysportowanym oraz lubiącym porządnie się zmęczyć. Dla osób, które mają już doświadczenie w jodze. Pozwala wyrzeźbić sylwetkę i poprawić wytrzymałość.

Power joga

To intensywniejsza odmiana Vinyasy. Charakteryzują ją dynamiczne przejścia z jednej pozycji do drugiej, które wymagają uważnego podążania za nauczycielem. Przez większość czasu dźwigamy ciężar własnego ciała. Jest ona dość intensywna.

Sivananda

To kolejna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą. Jest ona klasyczną odmianą jogi, ograniczoną do kilkunastu asan, ze stałą ich kolejnością. Robimy tylko to co możemy, jeśli nie możemy nie zmuszamy się. Na koniec zajęć stosuje się techniki relaksacyjne.  Polecana dla osób potrzebujących relaksu albo początkujących.

Czy joga jest dla każdego? Najpewniej nie, ale warto jej spróbować i samodzielnie się o tym przekonać.