Po co nam regeneracja po treningu?

By 13 lutego 2019KOBIETY

Wszyscy wiemy, że elementami zdrowego stylu życia są właściwa dieta, aktywność fizyczna i sen. To nie wszystko, aby nasze ciało mogło się właściwie rozwijać potrzebny jest nam czas na odpoczynek i regenerację. Dlaczego jest to tak bardzo istotne?

Zalety treningu potrafi wymienić większość z nas, trening przynosi nam poczucie szczęścia, za sprawą wydzielanych endorfin i serotoniny. Skutkuje też spadkiem napięcia mięśniowego i psychicznego oraz obniża poziom lęku. Warto pamiętać, że mówimy nie tylko o wzmożonej aktywności fizycznej, właściwości odprężające ma również spacer. Aktywność fizyczna działa dodatkowo na wygląd naszej sylwetki, co pozytywnie przekłada się na naszą samoocenę i samopoczucie. Prowadząc aktywny tryb życia nie możemy jednak zapomnieć również o czasie na regenerację.

Co mamy na myśli mówiąc o regeneracji? Mówiąc o regeneracji myślimy o czasie spędzonym na odnowie mięśni, po to, by uniknąć przetrenowania i kontuzji, czy przewlekłego zmęczenia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Czas relaksu to niekoniecznie okres bezruchu, możemy wtedy spacerować, jeździć na rowerze, chodzić na saunę, pilates czy stretching. Grunt, by były to ćwiczenia o niskiej aktywności. Odpoczynek po treningu to konieczność. Stanowi on element niezbędny do zachowania równowagi, należy więc uwzględnić go w swoim planie treningowym. Nie ćwiczmy bez wytchnienia, dzień po dniu. Bez czasu na regenerację mięśni, plan treningowy nie zbuduje kondycji i siły. Przeplatajmy więc okres odpoczynku z okresem wysiłku. Odpoczynek pozwala nam uniknąć przetrenowania, które powoduje stałe zmęczenie, ból mięśni i brak energii. Pozwala też uniknąć kontuzji, której ryzyko wzrasta, gdy organizm jest przeciążony. Odpoczynek pozwala odzyskać siłę i motywację potrzebną do dalszych treningów. Przyczynia się też do zwiększenia zapasów energetycznych. Po treningu nawodnij się pijąc Muszyniankę i weź orzeźwiającą i relaksującą kąpiel. Kąpiel pozwoli zregenerować organizm i złagodzić napięcia i bóle mięśniowe. Relaksująco działa również masaż, który podobnie jak kąpiel usprawnia krążenie krwi poprzez usuwanie metabolitów. Masaż możemy wykonać również przy pomocy rollera. Rollowanie po treningu rozluźnia mięśnie i poprawia przepływ krwi wspomagając dostarczanie zmęczonym mięśniom niezbędnych substancji odżywczych.

Zbilansowana dieta, która pokryje dzienne zapotrzebowani i wspomoże regeneracje, to kolejny z elementów regeneracji. Pozwala nam ona zregenerować się, bowiem, aby się zregenerować ciało potrzebuje surowca, którym uzupełnimy uszkodzone tkanki po intensywnym treningu. Białko, węglowodany i tłuszcze to składniki, których nam potrzeba. Nie zapomnij też o tym, aby się wysypiać.

Trenując pamiętaj o tym, by się nie przeciążać. Stawianie wyzwań nas napędza, ale róbmy to z głową. W przeciwnym razie wyczerpiemy nasz organizm.