Kiedy pić wodę i dlaczego jest tak ważna?

By 13 czerwca 2022KOBIETY

Jako ludzie składamy się w zdecydowanej większości z wody. Dlatego tak ważne jest, by systematycznie się nawadniać. W jaki sposób robić to właściwie?

Woda to podstawa
Dbając o gospodarkę wodną, nie wystarczy sięgnąć po szklankę z wodą i wypić duszkiem całą jej zawartość. W ten sposób woda przeleci przez nasz organizm, zamiast na spokojnie dotrzeć tam, gdzie jest aktualnie najbardziej potrzebna. Dlatego lepiej postawić na regularne nawadnianie się. W sezonie letnim szczególnie łatwo o odwodnienie, które jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Brak wystarczającej ilości wody może przyczynić się do obrzęków, bólów głowy czy wzmożonego pragnienia i zmęczenia. Spowalnia również nasz metabolizm. Dlatego należy unikać odwodnienia.

Właściwe proporcje
Zaleca się, żeby mężczyźni przyjmowali około trzech litrów płynów dziennie, a kobiety trzy i pół litra. Jednak wiele zależy od naszego stanu zdrowia, czy otoczenia, w jakim przebywamy. Jeśli jest gorąco, pocimy się i co za tym idzie, tracimy wodę, wtedy musimy pić więcej. Podobnie jest w przypadku aktywności fizycznej.

Woda zawsze pod ręką
Nie zawsze oczywiste jest to, że nie tylko pragnienie może być oznaką niedoborów wody. Uczucie głodu wcale nie musi oznaczać, że potrzebujemy coś zjeść. Warto napić się wody i sprawdzić, czy dalej jesteśmy głodni. Jeśli nie, to najpewniej organizm był spragniony. Dobrym nawykiem jest wypicie szklanki wody po wstaniu z łóżka. Uzupełnimy w ten sposób niedobory wody z nocy. Pamiętajmy też o regularnym nawadnianiu podczas ćwiczeń, gdy tracimy nie tylko wodę, ale i składniki mineralne. Pomoże nam w tym Muszynianka. Sięgajmy po wodę również już po treningu. Woda jest także bardzo ważna podczas choroby, gdy organizm walczy, by przywrócić nas do zdrowia i podnosi temperaturę naszego ciała. Co ciekawe, warto pamiętać też o nawodnieniu przed lotem i w czasie jego trwania. Im wyżej się znajdujemy, tym bardziej suche staje się powietrze w kabinie. Po wodę warto sięgnąć również przy spadku energii w ciągu dnia.

Woda na koncentrację
Poziom nawodnienia wpływa na stan skupienia naszego umysłu. Mózg jest w dużej mierze złożony z wody. Nawodnienie wpływa na nasz nastrój, koncentrację, pamięć. Ból głowy również może świadczyć o odwodnieniu. Nawet niewielki spadek płynów w organizmie może działać w ten sposób. Szklanka z wodą może nam też pomóc, jeśli chcemy stracić kilka zbędnych kilogramów. Woda przyspiesza metabolizm, dlatego warto wypić dwie szklanki wody przed posiłkiem.