Jakie mogą być przyczyny ciągłego głodu?

By 8 marca 2021KOBIETY

Ciągłe odczuwanie głodu nie musi być oznaką choroby. Przyczyną takiego stanu może być stres, zła dieta, zbyt mała ilość wypijanej wody. Podpowiadamy jak radzić sobie z pojawiającym się głodem.

Dlaczego odczuwamy głód?

Poczucie głodu wiąże się z poziomem glukozy we krwi. Im jej stężenie jest niższe, tym bardziej uczuwamy głód. Jednak gdy poziom cukru jest wysoki, czujemy się najedzeni. Za uczucie sytości odpowiedzialny jest między innymi hormon, który nazywany jest cholecystokininą. Natomiast za poczucie głodu odpowiada grelina, która produkowana jest w żołądku.

Przyczyny uczucia ciągłego głodu

Zły sen

Jedną z głównych przyczyn nadmiernego głodu może być niedosypianie. U osób, które śpią krótko lub miewają problemy ze snem, zwiększa się poziom hormonu odpowiedzialnego za głód.

Zbyt mała ilość wypijanej wody

Niejednokrotnie może zdarzyć się tak że burczenie w brzuchu może być przyczyną odwodnienia. Takie odgłosy z żołądka są wynikiem zamieszania, które ma miejsce w podwzgórzu, czyli części mózgu, która odpowiedzialna jest zarówno za apetyt, jak i uczucie pragnienia. Tym sposobem zamiast sięgnąć po szklankę wody, sięgasz po przekąskę. Pamiętajmy, że należy wypijać minimum dwa litry wody dziennie, Miejcie przy sobie zawsze butelkę Muszynianki, która nie tylko w odpowiedni sposób Was nawodni, ale także dostarczy niezbędnych minerałów. Muszynianka to woda bogata w wapń, magnez, żelazo, potas oraz wodorowęglany.

Stres

Za produkcję hormonu głodu odpowiedzialny jest również długotrwały stres, który zwiększa produkcję kortyzolu, odpowiedzialnego między innymi za uczucie głodu.

Zbyt mała liczba posiłków

Osoby, które spożywają trzy posiłki dziennie, narażone są na częstsze odczuwanie głodu. Dietetycy zalecają spożywanie pięciu posiłków dziennie, składających się z mniejszych porcji. Ważne jest również, by jeść o regularnych porach.

Jak zahamować uczucie ciągłego głodu?

  • Jadaj regularnie, pięć posiłków dziennie. Pamiętaj, by były one bogate w warzywa i owoce.
  • Pij wodę, miej pod ręką zawsze butelkę Muszynianki.
  • Sypiaj regularnie i staraj się kłaść spać zawsze o tej samej porze
  • Unikaj sytuacji, które powodują stres.