Ból mięśni po treningu to dla wielu osób chleb powszedni. Nie jest to jednak nic przyjemnego. W jaki sposób możemy wspomóc regenerację?
W czasie intensywnego wysiłku w naszych mięśniach dochodzi do powstania urazów. Na szczęście są one odbudowywane w trakcie tak zwanej regeneracji. Regenerację możemy podzielić na dwa rodzaje. Pasywną, która zachodzi samoistnie wraz z upływem czasu oraz aktywną, która polega na ulżeniu mięśniom poprzez określone działania. Skupimy się na obu wspomnianych typach.
Kąpiel
Jedną z metod przyspieszenia regeneracji jest gorąca kąpiel, która złagodzi ból mięśni. W ten sposób obniżymy też ciśnienie krwi oraz napięcie mięśni. Dobrym pomysłem jest też zimna kąpiel, która prowadzi do zwiększenia przepływu krwi. W ten sposób wpływamy też na szybsze usuwanie z organizmu szkodliwych substancji będących efektem przemiany materii oraz toksyn. Możemy też zastosować naprzemienne polewanie się ciepłą i zimną wodą.
Rozciąganie i masaż
Już nawet kilka minut przeznaczone na rozciąganie mięśni i ścięgien, które pracowały w czasie treningu, przyspieszy ich regenerację. Możemy też użyć rollera, czyli wałka z wypustkami. Tego rodzaju automasaż zapewni mięśniom zwiększony przepływ krwi oraz zwiększy elastyczność mięśni i zapewni im szerszy zakres ruchu podczas kolejnego treningu. Rozciąganie z kolei pomoże zmniejszyć napięcia i uelastycznić mięśnie. Starajmy się każdy trening kończyć rozciąganiem. Świetnym sposobem na to, by złagodzić ból, jest również masaż. Usprawni on przepływ krwi.
Dieta
Nie zapominajmy o posiłku po treningu, nie bójmy się o dodatkowe kalorie. Jeśli nie będziemy jeść, może to prowadzić do spalania mięśni zamiast tłuszczu. Dlatego w ciągu 2 godzin po treningu zjedzmy posiłek bogaty w białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Dbajmy też o zróżnicowaną dietę, która pozwoli na uzupełnienie niedoborów i wsparcie organizmu w odbudowie uszkodzonych mikrowłókien. Pomogą także produkty bogate w magnez, który rozluźnia spięte mięśnie. Możemy dostarczyć go wraz z Muszynianką, która dodatkowo zapewni nam nawodnienie organizmu. A nawodnione mięśnie, to bardziej sprężyste i skore do pracy mięśnie.
Sen
Bez względu na to, czy będziemy wspomagać regenerację, czy nie, potrzebny jest czas. Warto przeznaczyć go również na sen. W czasie snu spada poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Pamiętajmy, że odpoczynek jest niezbędny dla zachowania równowagi w organizmie, dlatego koniecznie uwzględnijmy go w naszym planie treningowym. Odpoczynek pozwoli nam uniknąć przetrenowania i pomoże odzyskać siły. To jeden z naszych największych sprzymierzeńców, który pomaga w regeneracji urazów w mięśniach.