Jak zadbać o zdrowie w pracy biurowej?

By 14 stycznia 2020KOBIETY

U osób wykonujących pracę biurową, częstym problemem jest siedzący tryb życia. Jest on groźny dla naszego zdrowia, ponieważ wpływa na kondycję oraz samopoczucie. Jednak nawet pracując za biurkiem, można zadbać o ciało i zapewnić sobie odrobinę ruchu. Akademia Zdrowia Muszynianki podpowiada jak to zrobić.

Proste ćwiczenia
Bóle kręgosłupa powodujące dyskomfort oraz wady postawy to zazwyczaj efekt wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej. Nie trzeba jednak rozkładać maty do ćwiczeń na środku biura, aby odciążyć plecy. Wystarczy znać kilka prostych czynności, które pomogą nam zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom.

Nasze ciało uwielbia, kiedy się ruszamy. Nie lubi być przez długi czas w jednym miejscu. Dlatego ruszajmy się, kiedy tylko możemy. Siedząc przy biurku możemy np. ściągnąć łopatki, podnieść pięty do góry, czy wyprostować kolana i w ten sposób rozruszać nieco zastane stawy i kości. Nawykiem powinny stać się regularne przerwy, podczas których spacerujemy lub wychodzimy na chwilę na zewnątrz. Zamiast zostawiać samochód tuż przy wejściu, wybierzmy bardziej odległe miejsce parkingowe, a w ten sposób zyskamy okazję do krótkiego marszu.

Regularność to podstawa
Liczy się nawet najmniejsza aktywność fizyczna. Warto podkreślić, że trening funkcjonalny oparty jest na ruchach, które wykonujemy na co dzień, np. przysiady, które opierają się na siadaniu i wstawaniu z krzesła. Praca przed komputerem powoduje, że mamy wysuniętą do przodu szyję, nie jest to naturalna dla nas pozycja. Długotrwałe siedzenie w taki sposób jest powodem bólu oraz problemów z kręgosłupem.

Aby rozluźnić mięśnie, możemy poruszać ramionami co jakiś czas lub kręcić głową. Ciekawe są też ćwiczenia izometryczne, które pozwolą nam na wzmocnienie mięśni, bez potrzeby użycia specjalnego sprzętu. Nie wymagają też dużej przestrzeni. Wystarczy wykonywać kilkanaście powtórzeń w kilku seriach, utrzymując napięcie przez 15-30 sekund. Jedno z ćwiczeń niewymagających wstawania z krzesła polega na złączeniu stóp i kolan naciskając nimi na siebie.

Tak naprawdę, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Każdy może wymyślić własne ćwiczenie na rozluźnienie mięśni i kręgosłupa. Pamiętajmy, aby w pracy nie zapominać o nawadnianiu organizmu. Warto mieć na biurku butelkę wody mineralnej, takiej jak Muszynianka. Systematyczne uzupełnianie płynów pozwoli zapobiec nieprzyjemnym skutkom odwodnienia.