Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim będzie coraz więcej okazji do tego, by pokazać odkryte stopy. Po zimie są one bardzo często w kiepskiej kondycji, jak poprawić ich stan?
Dlaczego skóra na stopach twardnieje?
Ponieważ na stopach nie ma gruczołów łojowych, dlatego skóra łatwo ulega przesuszeniu. Przesuszony naskórek szybko grubieje i rogowacieje, a skóra ma skłonność do pękania. Dlatego stopy wymagają szczególnej pielęgnacji. Pięty mogą pękać z powodu zaniedbania, ale nie tylko. Inną przyczyną jest niedobór witaminy A. Nadmierną skłonność do rogowacenia naskórka na piętach możemy też odziedziczyć po rodzicach. Czasami powodem pękania stóp jest rozwijająca się cukrzyca lub grzybica. Wtedy konieczna może być konsultacja lekarska. Przyczyną może być długotrwałe przebywanie na nogach lub nadwaga, która zwiększa nacisk na podeszwę stopy, co powoduje zniekształcenie tkanek i pękanie skóry.
Pielęgnacja stóp
Z biegiem czasu skóra staje się coraz bardziej przesuszona i coraz mniej elastyczna, jednak twardnieniu naskórka zapobiegać możemy poprzez odpowiednią pielęgnację. W pierwszej kolejności eksperci polecają namaczanie suchych stóp, ponieważ zabieg ten ułatwia późniejsze pozbycie się martwego naskórka. Stopy należy też dokładnie wymyć, aby przygotować je do dalszych zabiegów. Naszym stopom z całą pewnością będzie służyła kąpiel z dodatkiem takich ziół, jak lawenda, mięta, rumianek czy szałwia. Stopy moczyć możemy też z wodą w dodatku siemienia lnianego lub kozieradki, intensywnie nawilżą one wysuszoną skórę. Przeciwzapalnie działają zaś liść brzozy, ziele krwawnika oraz nagietek. Moczenie nóg powinno trwać około 30 minut, a woda w której są moczone stopy, powinna być letnia. Po moczeniu warto wmasować w pięty odpowiedni krem nawilżający lub witaminę A dostępną w postaci kropli lub maść z dodatkiem lanoliny.
Nie tylko moczenie
Po myciu i zmiękczeniu, kolejnym etapem pielęgnacji stóp jest starcie nadmiernej warstwy rogowej. Z pomocą przyjdzie nam tarka lub pumeks. Tarka nie powinna być jednak metalowa, ponieważ może powodować podrażnienia. Pamiętajmy, by dbać o przyrządów do ścierania, ponieważ mogą być one siedliskiem bakterii. Dlatego utrzymujmy je w czystości i co jakiś czas wymieniajmy. Jeśli mamy na stopach ranki, to warto użyć maści, na przykład nagietkowej, cynkowej albo propolisowej. Stopy najlepiej nasmarować na noc grubą warstwą maści i nałożyć na nie skarpetki. W ten sposób pozwolimy im się zregenerować.