Jak wytrwać w zdrowych nawykach?

By 10 czerwca 2019KOBIETY

Chyba wszyscy to znamy, z zapałem zabieramy się do wyrabiania sylwetki albo innego zdrowego nawyku, tylko po to, by już po kilku dniach zauważyć, że nasza motywacja spada, a nam coraz rzadziej się chce. Co zrobić, by dłużej wytrwać w zdrowych nawykach?

Po pierwsze cel

Jeśli chcesz wprowadzić zdrowy nawyk, niech będzie on jak najbardziej szczegółowy. Ogólny cel, złożony z kilku mniejszych, może być dla nas trudny. Jeśli jemy dużo słodyczy albo niezdrowo, trudno będzie nam od razu przejść na całkowicie zrównoważoną dietę. Dlatego może warto określić na przykład, że jemy więcej owoców i warzyw, zamiast ogólnika – jeść zdrowiej. Wypunktujmy sobie elementy, które wymagają zmiany i spisać propozycje, które mają je zastąpić. Wybierzmy przy tym najlepiej jeden trudny cel i dwa mniejsze. Jeśli każdy będzie tak samo wymagający, może być nam bardzo trudno je zrealizować. Starajmy się określić w czasie realizację swoich zamierzeń. Zastanówmy się jakie przeszkody mogą stanąć nam na drodze i co zrobimy, jeśli się pojawią. Koniecznie określmy też, w jaki sposób ocenimy swoje postępy. Pozwoli nam to bardziej się zmotywować i docenić to, co już zrobiliśmy.

Po drugie systematyczność

Rozsądnie zaplanujmy poszczególne kroki, które doprowadzą nas do zrealizowania marzenia. Zacznijmy od małych działań, nie wszystko od razu. Cel powinien być ambitny, ale nie niemożliwy, w przeciwnym razie zniechęci nas do działania. Na bieżąco monitorujmy postępy, w ten sposób sprawdzimy jak nam idzie i podejmiemy ewentualne poczynania zaradcze. Zdajmy sobie sprawę z tego, że wdrożenie nowych nawyków nieco zajmie, dlatego nie zniechęcajmy się, tylko działajmy. Doceniajmy każdy z sukcesów, nawet te najmniejsze. Bądź wyrozumiała dla siebie i nagradzaj się, oczywiście z głową.