Jak walczyć z zimową ospałością?

By 19 grudnia 2018KOBIETY

Jesienią i zimą gdy aura robi się coraz bardziej ponura, dni są krótsze, a za oknem coraz mniej słońca, wiele z nas dopada spadek energii i nastroju, jak możemy walczyć z nim skutecznie?

Masz trudności ze wstawaniem z łóżka? Nieustannie ziewasz, a żeby normalnie funkcjonować sięgasz po kolejną kawę? W okresie zimowym wiele z nas nieustannie czuje senność zmęczenie, rozdrażnienie i najchętniej wyjechałoby do ciepłych krajów lub zapadło w zimowy sen. Jest kilka nawyków i przyzwyczajeń, które mogą uczynić ten czas lepszym.

Otwórz się na światło

Ciągły brak światła słonecznego zimą może zakłócić nasz rytm dobowy. Dzieje się tak ze względu na to, że gdy na zewnątrz jest ciemno, nasz organizm wytwarza więcej melatoniny. Sprawia to, że jesteśmy nieustannie senni. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie rozsunięcie rolet i wpuszczenie choćby małej ilości światła. Wybierzmy się też na spacer łapiąc promienie słońca. Na dodatek dotlenimy się, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Wysypiaj się

Niewysypianie się prowadzi do obniżenia koncentracji, trudniej nam się też skupić. Dlatego, aby tego uniknąć nie zarywajmy nocy, starajmy się kłaść i wstawać o podobnej porze. Dbajmy również o to, by nasz sen trwał przynajmniej 8 godzin. Unikajmy zbyt dużej ilości jedzenia oraz kofeiny przed snem, uważajmy też na urządzenia elektroniczne. Wydzielają one niebieskie światło, które może prowadzić do trudności z zasypianiem.

Ćwicz

Zimą nie zawsze chce nam się ćwiczyć, zwłaszcza, gdy czujemy zmęczenie i ospałość, a jednak to bardzo często najlepsze wyjście. Solidna dawka ćwiczeń przyniesie nam jednak garść endorfin Sport stanowi bezsprzecznie najlepsze lekarstwo na zimową ospałość. Poranny trening świetnie nas pobudzi i zapewni potrzebną w ciągu dnia energię, a po pracy zredukuje stres i zmęczenie.

Zadbaj o zimową dietę

Dieta wpływa na zasób posiadanej przez nas energii, dlatego unikajmy słodkich przekąsek, postawmy na owsiankę z owocami, ciepłe zupy i posiłki, które rozgrzeją nas od środka. Dieta powinna być również bogata w węglowodany, które przemieniają się w glukozę i dają natychmiastowy przypływ sił i wigoru. Węglowodany powinny znaleźć się we wszystkich posiłkach, dlatego śmiało sięgajmy po owoce i warzywa, wskazane są również makarony, kasze i ryż, które zawierają węglowodany złożone.