Jak utrzymać zdrowy balans?

By 30 grudnia 2022KOBIETY

Nowy rok to czas, gdy większość z nas robi postanowienia i zastanawia się nad wprowadzeniem zmian w swoim życiu. Przy tej okazji warto pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy uczynić nasze życie bardziej harmonijnym.

Każdego dnia czekają na nas liczne obowiązki, czy to w domu, czy w pracy. Pośród nich próbujemy znaleźć czas dla siebie i dla rodziny. Jak się w tym wszystkim nie zagubić? Co może pomóc nam zachować równowagę? W końcu równowaga i balans to istotne kwestie, ale jakże często o nich zapominamy. Dzięki nim możemy lepiej funkcjonować. Ale czym jest tak naprawdę ten balans? To równowaga pomiędzy naszymi obowiązkami, to również czas dla siebie, dla znajomych, na rozwój czy dla rodziny. Jak to wszystko utrzymać w ryzach?

Ustalenie wartości
Znalezienie balansu w życiu nie jest łatwe. Każdy z nas potrzebuje równowagi i wielu jej szuka, ale jak ją znaleźć? Każdego dnia jesteśmy narażeni na stres, natłok pracy, informacji i obowiązków. Odnalezienie się w tej rzeczywistości nie jest łatwe. Bez względu na to, czy mamy dzieci i rodzinę, czy jesteśmy singielką, zawsze możemy żyć lepiej i coś poprawić. Żeby znaleźć balans warto zacząć od ustalenia, co jest dla nas w życiu ważne. Pozwoli to podążać w kierunku tych wartości i im poświęcać najwięcej czasu. Może się zdarzyć, że będziemy musiały zrezygnować z jakichś aktywności, ponieważ nie będą one spójne z naszymi wartościami.

Właściwe planowanie
Aby utrzymać obowiązki w ryzach, poświęćmy chwilę na to, by spisać te, które czekają na nas danego dnia. Posłużyć może nam do tego kalendarz albo zwyczajny notatnik. Nie chodzi też o to, by się katować, jeśli czegoś nie uda nam się wypełnić, albo coś zrobimy z opóźnieniem. Chodzi o to, by zdawać sobie sprawę z tego, co nas czeka danego dnia i odciążyć nieco psychikę. Pamiętajmy też o czasie na odpoczynek, bo badania wskazują, że wypoczęty umysł, to umysł kreatywny i produktywny. Przemęczenie nikomu nie służy.

Zdrowa równowaga
Jest czas na wszystko, dlatego, jeśli pracujemy, poświęćmy się pracy w pełni. A gdy odpoczywamy, przestańmy myśleć o pracy i oddajmy się błogiemu lenistwu. W utrzymaniu równowagi pomóc może nam metoda 3×8, czyli trzy razy osiem godzin. A więc 8 godzin dla snu, 8 dla pracy i 8 dla życia rodzinnego. Możemy jednak podzielić dobę na mniejsze okresy i sami zdecydować, na co poświęcimy poszczególne obszary. Jednocześnie dajmy sobie szansę na pewne odstępstwa i nie załamujmy się, jeśli nie uda nam się zachować idealnej równowagi. Podchodźmy do tego z rozsądkiem, by nie stało się dla nas kolejną pułapką.

Zdrowa dieta
Nie zapominajmy także o zdrowej diecie, która jest częścią równowagi. Ilość posiłków dopasujmy do naszych osobistych preferencji i potrzeb. Wśród niezbędnych składników powinna znaleźć się odpowiednia dawka warzyw i owoców oraz płynów. W odpowiednim nawodnieniu organizmu pomoże nam Muszynianka.