Jak spać, żeby się wyspać?

By 27 kwietnia 2020KOBIETY

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak ważny u człowieka jest sen. Bowiem wpływa on nie tylko na nasze samopoczucie i wygląd, ale także na kreatywność, szybkość działania, pamięć, koncentrację, zdolność przyswajania nowych informacji, interakcje z otoczeniem, a nawet system odpornościowy. Sen dla człowieka jest tak samo ważny jak zdrowa dieta czy aktywność fizyczna. Dlatego powinniśmy dbać o codzienne wysypianie się.

 

Zapotrzebowanie na sen jest różne, w zależności w jakim wieku jesteśmy.

Najwięcej snu potrzebują noworodki, jest to około 14-17 godzin na dobę. Mniejszą ilość snu potrzebują dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest to około 10 godzin na dobę. 9 godzin to odpowiednia ilość dla nastolatków. Zaś człowiek dorosły potrzebuje 6 do 8 godzin. Osobom starczym wystarcza 6 do 7 godzin.

Co należy robić, aby spać dobrze?
Rano wstawaj zawsze o tej samej porze, niezależnie czy jest to weekend czy dzień, w którym idziesz do pracy. Regularność wpływa pozytywnie na jakość wypoczynku.
Śpij w przewietrzonym pomieszczeniu, w którym zachowana jest odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza.
Zdrowa, lekkostrawna dieta ma wpływ na jakość naszego snu. Zadbaj również o prawidłowe nawodnienie organizmu. Wypijaj minimum dwa litry wody dziennie. Muszynianka to woda, która dostarczy Ci niezbędnych minerałów i wpłynie na odpowiednią kondycję Twojego snu.
Nigdy nie staraj się zasypiać na siłę. Najbardziej efektywny sen jest wtedy, gdy organizm sam się tego domaga. Dlatego aktywność fizyczną zaleca się popołudniu.
Zadbaj o wygodny materac i naturalną pościel. Zapewnij sobie odpowiednie zaciemnienie i wyciszenie sypialni. Pozbądź się urządzeń elektrycznych, które mogą zakłócić Twój prawidłowy sen.