Wiele osób chciałoby zmienić coś w sobie, poczuć się lepiej, sprawniej, zdrowiej. Jest takie powiedzenie „Chcieć to móc!”
Na początku warto sobie zadać pytanie jaki jest mój realny cel?
Jeśli postawimy sobie konkretny cel, nasze działania będą bardziej skuteczne, np. chcę ważyć 60kg; zmieszczę się w ubrania konkretnego rozmiaru; będę wyglądać jak kiedyś; lub do września schudnę 10 kg (zalecane tempo utraty kilogramów to 1-1,5kg tygodniowo).
Następnie warto założyć zeszyt i notować, np. mój cel to schudnięcie do 60 kg i utrzymanie tej masy ciała do końca życia, ponieważ musimy być świadomi, iż zrzucenie zbędnych kilogramów to tylko połowa sukcesu, aby schudnąć należy wprowadzić zmiany w swoim dotychczasowym zachowaniu, nawykach. Aby nasza praca nie poszła na marne warto być świadomym, iż wprowadzone zmiany powinniśmy utrzymać do końca życia. Przykładowo przy wzroście 172 cm, osiągniecie masy ciała 60kg to wynik BMI równy 20,28, oznacza to wynik prawidłowy, ponieważ zalecany poziom BMI przez dietetyków oraz lekarzy to BMI od 18,5 do 24,99. Utrzymanie masy ciała w prawidłowym zakresie do końca naszego życia niesie za sobą bardzo wiele korzyści.
Zastosujmy metodę małych kroczków. Zanotujmy w zeszycie, np. codziennie w przerwie od pracy lub nauki idę na spacer, jak nasza kondycja będzie z każdym spacerem ulegać poprawie, z czasem spacer zamienimy w szybki marsz, później jeśli nasze zdrowie i lekarz na to zezwoli można wprowadzić jogging. Według badań brak aktywności fizycznej może powodować utratę ponad 25% masy kostnej w przeciągu kilku miesięcy.
Ważne, aby wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, który sprawia nam przyjemność i trenować przykładowo z ulubioną playlistą, którą będziemy regularnie modyfikować, dodawać nowe ulubione, energiczne piosenki. Odchudzanie to proces, warto być cierpliwym.
Osiągnięcie naszego celu w dużym stopniu zależy od naszej motywacji, którą należy ciągle wzmacniać. Duże znaczenie ma odpowiednie podejście do odchudzania jako procesu wprowadzania prozdrowotnych nawyków na całe życie.
Duże znaczenie ma konsekwencja, postanówmy sobie, że w każdej wolnej chwili będziemy spędzać czas aktywnie np. poprzez spacer w lesie lub odejście od biurka i zrobienie 60 przysiadów. Warto szukać rozwiązań, nie wymówek.
Musimy być ze sobą szczerzy, zapisać w zeszycie listę korzyści:
– będę zdrowszy,
– zwiększę szanse na dłuższe życie,
– mój organizm nie potrzebuje nadmiaru tkanki tłuszczowej,
– będę mieć więcej energii,
– nie będą mnie bolały nogi, plecy,
– będę mieć siłę aby chodzić na długie, górskie wycieczki,
– obniżę ciśnienie tętnicze,
– zmniejszę poziom cholesterolu.
W kolejnym etapie warto udać się do profesjonalnego dietetyka, który przeprowadzi wywiad żywieniowy, określi stan zdrowia pacjenta, zleci odpowiednie badania krwi. Ułoży plan dietetyczny dostosowany indywidualnie. Jeśli nie stać nas na wizytę u dietetyka, warto zacząć od podstawowych zasad racjonalnego odżywiania się, które warto stosować do końca życia. Podstawą planowania właściwego sposobu żywienia jest pokrycie fizjologicznych norm zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz energetyczne. Posiłki spożywać na spokojnie, najlepiej w pozycji siedzącej, należy skupić się na spożywanym posiłku, odstawić rzeczy rozpraszające, takie jak telefon, komputer, nie oglądać telewizji podczas spożywania posiłku.
Bardzo dużym usprawnieniem procesu odchudzania jest planowanie listy zakupów, potraw.
Etap I : określenie celu -> np. chcę ważyć 60kg (należy pamiętać aby nasza docelowa waga była w zakresie prawidłowego poziomu BMI w zakresie od 18,5 do 24,9)
Etap II : wybranie aktywności fizycznej która sprawia nam radość, pomaga zredukować stres
Etap III : zapisać w zeszycie lub na komputerze przepisy, nauczyć się przygotowywać zdrowe, zbilansowane posiłki
Etap IV : wprowadzenie zdrowych nawyków: aby zawsze mieć surowe warzywa w lodówce (np. marchewkę), nie kupować śmieciowego jedzenia, planować posiłki
Etap V : metodą małych kroczków, wprowadzać prozdrowotne nawyki, przykładowo można zapisać w zeszycie swoje postanowienia prozdrowotne aby:
-> jeść zdrowo;
-> spędzać czas wolny aktywnie poprzez rodzinną wycieczkę na rowerach, spacer z rodziną w lesie, ćwiczenia w domu,
-> dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, warto sięgnąć po naturalną wodę mineralną Muszyniankę, która może zapobiegać między innymi chorobom układu nerwowo-mięśniowego, zaburzeniom funkcji układu mięśniowego i nerwowego dzięki dużej zawartości magnezu, który wchłania się trzydzieści razy lepiej niż magnez dostarczany z pożywieniem, niektóre objawy niedoboru magnezu to problemy z koncentracją, osłabienie, drganie powiek. Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla grup ludności w różnym przedziale wiekowym wynosi między 300 a 450 mg na dzień.
Wraz ze spożyciem naturalnej wody mineralnej Muszynianki, dostarczymy naszemu organizmowi wapń, który jest aktywatorem i inhibitorem enzymów zaangażowanych w proces krzepnięcia krwi. Wapń decyduje o przepuszczalności błon komórkowych. Objawy niedoboru wapnia to między innymi mrowienie i drętwienie rąk oraz nóg, skurcze mięśni, problemy z krzepnięciem krwi.
Woda łącząc się z błonnikiem rozpuszczalnym tworzy żele w jelicie, w konsekwencji zmniejszona jest glikemia poposiłkowa oraz zmniejszone jest wydzielanie insuliny. Stosując diety niskoenergetyczne, ilość wody w posiłkach jest ograniczona, dlatego ważne jest aby dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Korzystne jest aby nawyk picia słodzonych napojów zamienić w nawyk picia naturalnej wody mineralnej Muszynianki. Zbilansowany sposób odżywiania zapobiega demineralizacji kości u kobiet w wieku około menopauzalnym. Aby cieszyć się długim życiem i dobrym zdrowiem konieczna jest trwała zmiana naszych nawyków na prozdrowotne i ciągły rozwój, dokształcanie się w dziecinie profilaktyki zdrowia. Badania naukowe dowodzą iż nadciśnienie oraz otyłość skutkują przedwczesną umieralnością, dlatego warto zacząć dbać o swoje zdrowie jak najszybciej. Najlepszy czas jest teraz „Just do it now”.