Jak radzić sobie ze stresem?

By 31 maja 2023KOBIETY

W dzisiejszych czasach bardzo często doświadczamy stresu. Krótkotrwały może nas zmotywować do działania. Jednak jeśli się przedłuża, może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Dlatego ważne jest, by znać sposoby na skuteczne radzenie sobie z nim.

Oto kilka sposobów na to, by lepiej znosić stres:

Zidentyfikujmy przyczyny stresu: pierwszym krokiem jest zrozumienie, co powoduje u nas stres. Czy są to problemy w pracy, trudności w relacjach, czy może zbyt wielkie oczekiwania wobec siebie? Świadomość tych przyczyn pozwoli nam skierować swoje wysiłki na konkretne obszary.

Zadbajmy o zdrowy styl życia: w zarządzaniu stresem kluczową rolę odgrywa nasz styl życia. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają ogromne znaczenie dla redukcji stresu. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny, tzw. hormony szczęścia, dodają nam też energii. Działa to przeciwstresowo. Odpowiednia dawka snu doładuje nas i da nam siłę do mierzenia się z wyzwaniami, które przed nami stoją. Dietę warto wzbogacić o produkty bogate w magnez i witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Nie zapominajmy o właściwym nawodnieniu organizmu.

Organizujmy swój czas: brak odpowiedniego zarządzania czasem może prowadzić do poczucia przytłoczenia i frustracji. Dlatego stwórzmy harmonogram, w którym uwzględnimy zarówno obowiązki, jak i czas na odpoczynek i relaks. Planując swoje działania, łatwiej będzie nam uniknąć sytuacji, w których musimy się spieszyć lub przejmować nadmierną ilością zadań. Twórzmy listy zadań i skupiajmy się na najważniejszych i pilnych zadaniach. Dzięki temu unikniemy poczucia przytłoczenia i będziemy bardziej skuteczni w wykonywaniu zadań.

Wypróbujmy techniki relaksacyjne: istnieje wiele skutecznych technik relaksacyjnych, które pomagają zmniejszyć poziom stresu. Może to być medytacja, głębokie oddychanie, joga, czy słuchanie muzyki relaksacyjnej. Pomóc może też spacer na łonie natury. Dlatego korzystajmy z obecności lasów i parków. Znajdźmy metodę na relaks, która najbardziej nam odpowiada i regularnie ją praktykujmy.

Znajdźmy wsparcie: wspierające relacje z innymi ludźmi są niezwykle ważne w walce ze stresem. Podzielmy się swoimi uczuciami i doświadczeniami z bliskimi osobami, które nas rozumieją. Jeśli sytuacja tego wymaga, nie wahajmy się poprosić o profesjonalną pomoc psychologa lub terapeuty.

Pamiętajmy o samoakceptacji: nie dajmy się zamęczyć oczekiwaniom społecznymi lub własnym perfekcjonizmem. Wszyscy mamy dni, kiedy czujemy się bardziej zestresowani lub nie radzimy sobie najlepiej. Pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i ważne jest, żeby zaakceptować nie tylko, czas, gdy jesteśmy w pełnej formie, ale i ten, gdy czujemy się gorzej.