Zgaga może dopaść nas wszędzie, na przyjęciu, w domu, w podróży. W jaki sposób sobie z nią skutecznie poradzić?
Przyczyny zgagi
Zgaga to jeden z najczęstszych problemów układu trawiennego, jej charakterystycznym objawem jest pieczenie w przełyku i żołądku. Zgaga powstaje w wyniku przesuwania się treści pokarmowych oraz kwasów trawiennych z żołądka do przełyku, które wywołują piekący ból. Proces ten nazywamy refluksem, jest to naturalny proces, który występuje zawsze, gdy spożywamy posiłek. Co sprzyja wystąpieniu zgagi? Zgaga często jest efektem złego żywienia. Jeśli pijemy za dużo alkoholu, palimy papierowy, spożywamy tłuste potrawy lub jemy dużo słodyczy, zwiększamy znacznie wystąpienie zgagi. Zgaga może pojawić się również, jeśli spożywamy zbyt dużo preparatów przeciwbólowych. Nie zaleca się również spożywania posiłków przed aktywnością fizyczną. Warto wspomnieć, że częste występowanie zgagi może być znakiem chorób układu pokarmowego. Wpływ na wystąpienie zgagi ma też napięcie nerwowe i psychiczne wyczerpanie.
Domowe sposoby
Zanim sięgniemy po apteczkę z lekarstwami, możemy spróbować poradzić sobie ze zgagą domowymi sposobami. Pomóc może nam między innymi picie dużej ilości wody i odstawienie używek. Dbajmy o to, by spożywać niskotłuszczowe posiłki, bez ostrych przypraw. W przypadku wystąpienia pieczenia ulgę przyniesie nam wypicie herbaty z imbiru, kopru włoskiego czy kminku. Pomóc może nam również wypicie soku o odczynie zasadowym, na przykład z marchwi, buraka lub ogórka. Na co dzień starajmy się jeść małe porcje, dzięki czemu nie wypełnimy żołądka do końca. Niech pory posiłków będą podobne. Ostatni posiłek spożywajmy najpóźniej trzy godziny przed snem. Ograniczmy też po posiłku prace fizyczne, które wymagają schylania się. Podczas snu zadbajmy o to, by nasza głowa znajdowała się wyżej, niż reszta ciała.
Pomoc z apteki
Lekarstwa dostępne w aptece zazwyczaj neutralizują kwas solny znajdujący się w treści żołądka. Inne leki z kolei skupiają się na blokowaniu produkcji kwasów żołądkowych. Powinny więc przynieść nam szybką ulgę. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli zgaga pojawia się zbyt często, warto skontaktować się z lekarzem, może bowiem prowadzić ona do choroby wrzodowej żołądka.