Trawienie to ważny, ale także złożony proces zachodzący w naszym organizmie. Jednak o jego istotnej funkcji najczęściej przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy. Wzdęcia, dyskomfort, uczucie pełności, ból, to tylko niektóre z problemów związanych z trawieniem.
Jakie są przyczyny problemów trawiennych?
Problemy z niestrawnością najczęściej spowodowane są niedostatecznym wydzielaniem enzymów trawiennych, odczuwamy wtedy tzw. „ciężkość na żołądku”, zwłaszcza po jedzeniu. Uczucie może być spowodowane np. nietolerancją laktozy lub innymi problemami. Gdy nie jesteśmy pewni co nam dolega, warto udać się do lekarza i wykonać badania. Jednak nieprzyjemne uczucie, które nam towarzyszy tuż po zjedzeniu posiłku, może być spowodowane złą dietą i nieodpowiednim trybem życia. Wtedy warto podjąć odpowiednie kroki, by temu zaradzić.
Jak poprawić trawienie?
- Pij dużo wody (Muszynianka poleca się do nawodnienia).
- Potrawy urozmaicaj produktami, które poprawiają trawienie np. rzodkiewka, pomidory, oliwki, ananas, cukinia, suszone śliwki.
- Zastąp zwykłą sól jodowaną.
- Prowadź aktywny tryb życia. Regularne ćwiczenia poprawiają trawienie i wspomagają przemianę materii.
Co poprawia trawienie?
Aby proces trawienia mógł przebiegać prawidłowo, ważne jest kompleksowe dbanie o organizm. Jedną z kluczowych kwestii jest zdrowa dieta oraz prawidłowe nawodnienie (Muszynianka nie tylko nawodni, ale dostarczy także niezbędnych minerałów), a także aktywność fizyczna. Czasami po posiłku wystarczy krótki spacer, byśmy mogli poczuć się lepiej.