Jak podwyższyć sobie ciśnienie krwi bez kawy?

By 20 maja 2019KOBIETY

Niskie ciśnienie krwi związane jest z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. W jaki sposób możemy je podnieść, nie używając do tego celu kawy?

Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne?

Niskie ciśnienie nazywane niekiedy hipotonią i hipotensją może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, mroczków przed oczami, nudności i zimnych rąk. Jeśli dolegliwości nie mijają i stają się uciążliwe, warto skontaktować się z lekarzem. Gdy zaś oprócz ospałości i zmęczenia, nie narzekamy na inne dolegliwości, możemy poprawić nasze samopoczucie kilkoma sposobami, niekoniecznie sięgając po kawę.

Dieta

Jednym z czynników wpływających na nasze ciśnienie jest dieta. Zaleca się spożywanie małych porcji, często, nie zapominając o przekąskach pokroju owoców czy jogurtu, pomiędzy głównymi posiłkami. Dzięki temu nie dopuścimy do spadku cukru we krwi oraz spadku ciśnienia. Warto też włączyć do naszej diety składniki takie jak imbir, kurkuma, czosnek, zielone warzywa liściaste (jarmuż, rukola, szpinak). Nie wahajmy się również dodawać do przygotowywanych przez nas dań przypraw. Równie istotne jest regularne picie wody, niedobór płynów w organizmie prowadzi do spadku ciśnienia. Właśnie dlatego warto mieć butelkę Muszynianki zawsze w zasięgu ręki. W diecie powinno znaleźć się około 2 litrów płynów dziennie.

Aktywność fizyczna

Zaleca się też codzienne ćwiczenia fizyczne, przynajmniej 30 minut każdego dnia. Ćwiczenia zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych oraz przyspieszają akcję serca, chociaż u zdrowych osób, niedługo po wysiłku parametry wrócą do tych ze stanu wyjściowego. Rano możemy też wziąć naprzemiennie zimny i ciepły prysznic. Zimny prysznic podnosi ciśnienie krwi, ponieważ, obwodowe naczynia krwionośne kurczą się odruchowo pod wpływem niskiej temperatury.

Pamiętajmy, że są to sposoby, które działają, na krótką metę. Jeśli nasz stan się nie poprawia, warto skontaktować się z lekarzem.