Jak jeździć na rowerze, by uzyskać efekty?

By 13 sierpnia 2022KOBIETY

Jazda na rowerze może przynieść szereg korzyści zdrowotnych, wśród których znajduje się poprawa sylwetki. Czy możemy zrobić coś, żeby przyspieszyć efekty treningu?

Zachowaj zdrowy umiar
Jazda na rowerze świetnie dotlenia organizm, a na dodatek poprawia samopoczucie. Podnosi też poziom endorfin i tym samym zmniejsza stres. Pozwala też zapobiegać wielu chorobom. Ale co, jeśli oprócz pozytywnego wpływu na nasze zdrowie, chcemy osiągnąć smukłą sylwetkę? Przede wszystkim należy postawić na treningi 3-4 razy w tygodniu. Przy czym trasa rowerowa nie powinna być krótsza niż pół godziny. Pamiętajmy o tym, by znaleźć czas na rozgrzewkę, a więc zaczynamy od wolnego tempa, następnie przyspieszamy. Niezbędny jest też czas na regenerację, czyli przerwa w treningach oraz czas na sen, który również pełni taką rolę. Regeneracja to jednak nie wszystko, zadbajmy też o odpowiednią dietę oraz nawadnianie w czasie wysiłku.  W tym pomoże nam Muszynianka.

Racjonalnie zarządzaj energią
Podczas jazdy na rowerze, jak podczas każdego treningu, ważne jest racjonalne zarządzanie siłą. Możemy zaczynać trening ze sporą dawką energii, ale jeśli nie będziemy nią racjonalnie zarządzać, szybko możemy odczuć zmęczenie. Warto pamiętać o tym, że wytrzymałość budujemy krok po kroku, wraz z kolejnymi treningami. Zadbajmy o odpowiednią pozycję w trakcie jazdy, czyli pochylone ciało oraz szeroko rozstawione łokcie. No i rower odpowiednio dobrany do warunków, które przyjdzie nam pokonywać. Istotny jest również sposób, w jaki pedałujemy. Poczytajmy o tym, kiedy najwyższy wysiłek należy włożyć w pedałowanie. Dzięki temu ruchy będą płynniejsze, a na dodatek efektywniej wykorzystamy siłę mięśni. Jeśli chcemy poprawić naszą wydajność, możemy włączyć dodatkowe treningi, które pozwolą nam popracować nad siłą mięśni. Co istotne, pamiętajmy o tym, by podczas treningów wzmacniać nie tylko nogi, ale całe ciało. Przydadzą się silne mięśnie brzucha oraz wzmocnienie kręgosłupa. Naszą wydolność poprawi także trening cardio. Istotna jest także dieta. Łącząc to wszystko, zyskamy lepszą sylwetkę, zauważymy też podniesienie komfortu jazdy.

Jakie treningi wybrać?
W jakie treningi warto zainwestować? Pomóc może trening interwałowy, zwiększa on nasze możliwości. Podnośmy stopniowo poprzeczkę wytrzymałościową w tym zakresie. Nie róbmy wszystkiego od razu, bo się zniechęcimy. Trenujmy regularnie i nie zniechęcajmy się, jeśli nie od razu widzimy efekty. Pamiętajmy o tym, by dostosowywać wyzwania do naszego stopnia zaawansowania, jeśli jesteśmy na początku swojej drogi z rowerem, nie wymagajmy od siebie za dużo, na długie strasy przyjdzie czas. Dbajmy też o rower, sprawdźmy ciśnienie w oponach, stan napędu, regulację hamulców, ustawienie siodełka. Regularnie przeglądajmy nasz sprzęt samodzielnie lub w serwisie, by był w optymalnym stanie.