Jak dbać o skórę zimą?

By 16 stycznia 2019KOBIETY

Każda pora roku stawia przed nami inne wyzwania jeśli o pielęgnację naszej skóry chodzi, zima również jest dla niej szczególnym czasem. W jaki sposób powinnyśmy pielęgnować skórę zimą?

Pamiętajmy o tym, że kosmetyki powinnyśmy dopasowywać do pory roku, co prawda zmiana pory roku nie oznacza od razu, że musimy wymieniać całą kosmetyczkę. Jeśli nie zauważamy żadnych niepokojących objawów, wtedy możemy pozostać przy sprawdzonych preparatach, ale jeśli śnieg i mróz dają się skórze we znaki, przez co staje się ona sucha i szorstka, to warto coś z tym zrobić. Zimą postawić musimy przede wszystkim na nawilżanie i ochronę. Krem powinien być najważniejszy. Powinien zawierać substancje, które utrzymają wodę w skórze, mowa tu o kwasach tłuszczowych, glicerynie czy kwasie hialuronowym. Przydadzą się też składniki łagodzące podrażnienia jak alantoina, aloes czy wyciąg z rumianku. Przydarzą się również antyoksydanty, witamina E, olej arganowy oraz koenzym Q10.

Konsystencję kosmetyku powinnyśmy dobierać do rodzaju skóry, dla skóry suchej przyda się gęsty krem, dla tłustej powinien być to krem lekki. Jeśli myjesz twarz żelem do mycia, to warto zamienić go na preparat o konsystencji mleczka lub kremu. Dotyczy to zarówno kosmetyku do twarzy, jak i ciała, mydło w kostce raczej nie jest dobrym wyborem, ponieważ może wysuszać skórę. Skórę możemy oczyszczać też przy pomocy płynu micelarnego. Przed wyjściem z domu smaruj twarz kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W mroźne i śnieżne dni, promienie słoneczne mogą być szczególnie uciążliwe, skóra zniszczona promienia UV traci swoje zdolności obronne przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, a także wolniej się regeneruje. Dbaj również o całe swoje ciało balsamując je po prysznicu. Oczyszczona skóra jest najbardziej narażona na wysuszenie. Smaruj też dłonie i stopy.

Zimą nie zapomnij też o pielęgnacji ust. Skóra warg jest szczególnie narażona na wysuszanie, ponieważ nie ma w niej gruczołów łojowych, dlatego powinna być zawsze pokryta gęstym, nawilżającym błyszczykiem albo balsamem do ust. Nie zapominaj o posmarowaniu ust również na noc. Z pomocą przyjdzie miód. Umożliwi im to regeneracje. Aby nasze usta były gładkie, złuszczajmy naskórek peelingiem do ust. Jeśli dodatkowo w składzie będą miały one cukier i naturalne oleje, nawilżymy usta.

Nie zapomnij o diecie, owoce i warzywa, bo witaminy i minerały w niej znajdujące się wzmocnią barierę lipidową, pije też przynajmniej 2 litry płynów dziennie, aby nawilżyć cerę od wewnątrz. Unikajmy też długich i gorących kąpieli, które mogą zniszczyć płaszcz ochronny skóry. Kąpiele powinny być krótkie, a woda ciepła.