Jak dbać o skórę wiosną?

By 31 marca 2022KOBIETY

Wiosna to pora roku, na którą czeka wiele osób. Dni są coraz dłuższe, za oknem więcej słońca, przez co coraz chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Dlatego warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry, która coraz częściej jest narażona na działanie promieni słonecznych.

Niskie temperatury sprawiają, że pory naszej skóry się obkurczają, a gruczoły łojowe nie zapewniają skórze odpowiedniego natłuszczenia. Zmniejsza się także płaszcz lipidowy, który jest naturalną barierą ochronną. Również suche powietrze z pomieszczeń, w których przebywamy, niezbyt dobrze wpływa na kondycję naszej skóry – wysusza ją. Zimą także  nasza dieta bywa uboga w składniki odżywcze, których potrzebujemy. Co należałoby zmienić wiosną?

Chroń skórę przed słońcem
Słońce kusi nas długimi spacerami. To dobrze, bo dzięki słońcu produkuje się witamina D, która jest nam bardzo potrzebna. Jednocześnie długa ekspozycja na słońce, może niekorzystnie wpływać na stan naszej skóry. Promieniowanie UV przyczynia się do rozpadu włókien kolagenowych, a co za tym idzie, wcześniejszego pojawiania się zmarszczek. Dlatego warto zainwestować w krem z filtrem i to najlepiej 50 SPF. Przy czym kremy te wcale nie muszą być bardzo tłuste i ciężkie.

Jedz produkty z antyoksydantami
Zakłada się, że już 15 minut kontaktu skóry z promieniami słonecznymi, prowadzi do powstawania szkodliwych cząsteczek – wolnych rodników. Które powodują mikrouszkodzenia naskórka. Mogą one prowadzić do stanów zapalnych skóry oraz zmarszczek. Pomóc może nam wcześniej wspomniany krem z filtrem albo kosmetyki z antyoksydantami. Warto też jeść produkty bogate w witaminę C i E. Przydadzą się też pomidory, marchewka czy brokuł, które są bogate we wcześniej wspomniane antyoksydanty. Pozytywnie działają one na naszą skórę. Mają też właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe.

Oczyść skórę
Wiosną nie należy zapominać o podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest oczyszczanie skóry. Mowa tu o demakijażu i tonizacji przed snem. Zabiegi te usuną zanieczyszczenia oraz pozostałości po kosmetykach. Wybierajmy produkty, które są dopasowane do naszej cery i typu skóry. Poranna pielęgnacja powinna bazować na łagodnych składnikach, a wieczorna na mocniejszych. Wybór kosmetyków powinien być zawsze podyktowany potrzebami naszej skóry. Jeśli na naszej skórze pojawią się wypryski lub będzie ona przesuszona, warto zastanowić się nad zmianą kosmetyków na inne.

Pij wodę!
To jedna z podstawowych zasad, która powinna towarzyszyć nam przez cały rok, a jednak często o niej zapominamy. Pijmy dużo wody. Regularne spożywanie wody przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia, poprawi też kondycję naszej skóry. Pamiętajmy o tym, że dzięki wodzie, składniki mogą zostać rozprowadzone do każdej komórki w naszym ciele, woda pełni bowiem rolę transportującą. Dlatego sięgnij po Muszyniankę, zanim jeszcze poczujesz pragnienie.