Jak dbać o skórę twarzy zimą?

By 18 grudnia 2022KOBIETY

Każda pora roku stanowi wyzwanie dla naszej skóry i wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Jak dbać o skórę zimą?

Jak zima wpływa na naszą skórę?
Zima to czas, gdy wyciągamy ciepłe swetry, kurtki i czapki. Okrywamy się od stóp do głów. A co z naszą twarzą, która bardzo często narażona jest na niesprzyjające warunki atmosferyczne? Niska temperatura, wiatr, śnieg – z tym wszystkim musi zmagać się nasza skóra. Jakby tego było mało, w pomieszczeniach często panuje wysoka temperatura i suche powietrze, które wydobywa się z ogrzewania i klimatyzacji. Zmiany temperatur wpływają na rozszerzanie naczyń krwionośnych. Z kolei mróz zmniejsza ukrwienie skóry, a co za tym idzie jej dotlenienie. Niska temperatura sprawia także, że spada ilość wydzielanego sebum i zostaje zaburzona bariera ochronna płaszcza lipidowego. Może to prowadzić do podatności skóry na uszkodzenia, bo wilgoć łatwiej wyparowuje z naskórka i w ten sposób nasza cera się odwadnia. Skóra jest szorstka, matowa, łuszczy się, dlatego wymaga szczególnej troski.

Jak zadbać o skórę?
Skóra potrzebuje odżywienia i uzupełnienia niedoborów składników płaszcza hydrolipidowego. Na czym się skupić? Przede wszystkim postawmy na delikatne oczyszczanie rano i wieczorem. Unikajmy bardzo agresywnych środków myjących. Przydać mogą się pianki myjące. Po oczyszczeniu skóra będzie w stanie lepiej przyjąć substancje odżywcze, nie zapomnijmy jej także nawilżyć, używając kremów z witaminami. Warto sięgać po produkty z takimi składnikami jak ceramidy, kwas hialuronowy, masło shea, mocznik czy witamina E. W ten sposób wzmocnimy barierę hydrolipidową.

Zimowa pielęgnacja
O czym jeszcze warto pamiętać? Dostosujmy kosmetyki do pory roku. Dobry krem to podstawa pielęgnacji zimą, niech zawiera substancje, które pomagają zatrzymać wodę w skórze, np. ceramidy czy kwasy tłuszczowe,  A także substancje łagodzące podrażnienia, alantoina, aloes, antyoksydanty, witamina E, olej arganowy, koenzym Q10. Dobierzmy konsystencję kosmetyku, do naszej skóry. Dla suchej krem tłusty, dla mieszanej lekki krem. Przyjmowanie składników odżywczych w postaci kosmetyków to dobry wybór, ale nie zapomnijmy też o nawadnianiu się od środka. Muszynianka zapewni nam niezbędne składniki mineralne. Dobre nawodnienie to także dobry wygląd skóry.