Chociaż właściwe nawodnienie jest ważne przez cały rok, to ma szczególne znaczenie w czasie upałów, gdy rośnie niebezpieczeństwo odwodnienia.
Nasz organizm schładza się, wydzielając pot. W ten sposób tracimy również wodę oraz sole mineralne. W efekcie może to prowadzić do podniesienia ciśnienia krwi, a to w rezultacie może przyczynić się do zwiększonego ryzyka wystąpienia zawału lub udaru. Jak temu przeciwdziałać? Konieczne jest regularne uzupełnianie płynów i to najlepiej wodą bogatą w składniki mineralne np. Muszynianką. Możemy dodać do niej listek mięty lub plasterek cytryny, co jeszcze podniesie stopień orzeźwienia. Sięgajmy po szklankę z wodą regularnie, nie czekajmy, aż pojawi się pragnienie. W ten sposób unikniemy odwodnienia.
Uwaga na odwodnienie
W czasie upałów narażeni jesteśmy również na wystąpienie hiponatremii, czyli zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej w postaci niedoboru sodu. Prowadzi ona do spadku wydajności organizmu oraz zawrotów głowy i nudności. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie się wodą mineralną zawierającą sód. Szczególnie narażeni na ubytek sodu są sportowcy, którzy trenują ponad 2 godziny dziennie. W czasie upałów postawmy na poranny lub wieczorny trening, unikajmy wysiłku fizycznego na otwartym słońcu. Zadbajmy też o przewiewne ubranie, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Dobrze sprawdzi się len i bawełna. Używajmy też kremów z filtrem.
Jak się nawadniać w czasie upałów
Ile wody pić w czasie upałów? Więcej niż zazwyczaj. Na co dzień potrzebujemy około dwóch litrów płynów dziennie, podczas upałów ta ilość się zwiększa. Warto też sięgać po owoce i warzywa, które są bogate w wodę np. arbuzy, truskawki, ogórki i sałatę. W upalne dni jedzmy lekko, rezygnując z dań ciężkostrawnych.