Jak dbać o serce?

By 30 stycznia 2023KOBIETY

Chyba każdy z nas chciałby w dobrym zdrowiu dożyć sędziwego wieku. Aby tak się stało, warto zadbać o nasze serce, bo właśnie choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.

Serce ma niebagatelne zadanie – pompuje krew, która dostarcza do komórek naszego ciała tlen oraz substancje odżywcze. Dlatego, jeśli działa nieprawidłowo, to może odbić się to na działaniu całego organizmu. Stres, mało aktywności fizycznej czy zła dieta, to tylko kilka czynników, które w negatywny sposób odbijają się na jego kondycji. Dlatego warto wprowadzić nawyki, które pozwolą nam poprawić stan serca.

Dieta
Dieta to pierwszy z czynników, który w sposób znaczący wpływa na kondycję naszego serca. Poleca się spożywanie dużej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów z grupy omega-3. Proponowanym sposobem żywienia jest dieta śródziemnomorska, z dużą ilością surowych i gotowanych warzyw, ryb morskich, owoców morza, oliwy z oliwek, orzechów i ziaren zbóż. W kuchni nie szczędźmy też przypraw w postaci kminku, tymianku, bazylii czy oregano. Zrezygnujmy za to z soli, słodyczy i nie przesadzajmy z czerwonym mięsem. Pamiętajmy też o piciu dużej ilości wody. Pomoże nam w tym Muszynianka. Woda rozrzedza bowiem krew.

Ruch
Nasze serce uwielbia wysiłek fizyczny! Zaleca się uprawianie sportu przynajmniej 2,5-godzinny każdego tygodnia. Dawka ta pozwala zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Ruch pozytywnie wpływa też na organizm, bowiem obniża ciśnienie krwi, pomaga też zredukować poziom cholesterolu i utrzymać odpowiednią masę ciała. Wybierzmy rodzaj aktywności, który przypadnie nam do gustu, np. jazda na rowerze, joga, nordic walking czy jogging.

Sen
W zachowaniu dobrej kondycji naszego serca przyda się też odpowiednia ilość snu. Negatywnie na stan serca może wpłynąć zarówno zbyt mała liczba przespanych godzin, jak i zbyt duża dawka snu. Średnia to zazwyczaj około 8 godzin snu dziennie. Pozwala to obniżyć ryzyko wystąpienia zawału serca i obniżyć ciśnienia krwi.

Stres
Stres podnosi ciśnienie naszej krwi, przyspiesza akcję serca i wpływa na kurczenie się naczyń wieńcowych. W ten sposób przeciążamy serce. Dlatego warto znaleźć sposób, który pozwoli nam rozładować stres. Pomóc może też dieta bogata w magnez i witaminy z grupy B. Warto także znaleźć czas na odpoczynek oraz balans pomiędzy codziennymi obowiązkami.

Uśmiech
Nie od dzisiaj wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Także kondycja psychiczna wpływa na stan naszego umysłu. Dlatego nie pozwól, by przytłoczyły Cię negatywne myśli. Dbaj o dobre relacje z otoczeniem i znajdź hobby, które pozwoli Ci się oderwać od codzienności.