Lato zbliża się wielkimi krokami, a wysokie temperatury stały się faktem. Aby bezpiecznie cieszyć się piękną pogodą, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. W przeciwnym razie fale upałów mogą być dla nas niebezpieczne.
Długa zima i deszczowa wiosna sprawiły, że stęskniliśmy się za słońcem i chętnie wychodzimy na zewnątrz, eksponując nasze ciała. Może się to jednak skończyć poparzeniem albo udarem. Jak ich uniknąć?
Chroń głowę
Po pierwsze zadbajmy o to, by zabezpieczyć kark i głowę. Do udaru cieplnego dochodzi zazwyczaj w efekcie ich przegrzania. Jeśli zbyt długo przebywamy na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia, zaburzamy pracę ośrodka termoregulacji. Przez co drastycznie spada poziom elektrolitów, a my stajemy się odwodnieni. Może to prowadzić nawet do utraty przytomności czy kłopotów z oddychaniem. Dlatego, jeśli zamierzamy przez długi czas wygrzewać się na słońcu, zadbajmy o czapkę albo kapelusz, który ochroni naszą głowę.
Nawadniaj się
Podczas upałów nie zapominajmy o właściwym nawadnianiu. Na co dzień zaleca się wypijanie około 2-2,5 litrów wody dziennie. W przypadku upałów, gdy organizm szybciej traci płyny, powinniśmy zwiększyć tę ilość. Warto nawadniać się produktami, które zawierają elektrolity i mikroelementy. Dobrym wyborem będzie Muszynianka bogata w potas, magnez, żelazo i sód. Ponadto letnia dieta powinna być lżejsza i zawierać sałatki, owoce i warzywa. W ten sposób również uzupełnimy braki w nawodnieniu.
Uwaga na dzieci
Upały mogą doskwierać każdemu, jednak w szczególnej grupie zagrożenia są osoby starsze i dzieci. Dlatego, jeśli z racji pięknej pogody chcemy wyjść z pociechą na zewnątrz, poczekajmy do godziny 15:00 lub zróbmy to przed 11:00. Zadbajmy o to, by przy wysokiej temperaturze zabezpieczyć dziecko, smarując je kremem z filtrem, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wyposażmy je też w przewiewny strój i czapkę, która ochroni jego głowę. Istotne jest także właściwe nawodnienie. Dobrze by dziecko sięgało regularnie po butelkę z wodą. Osoby starsze również powinny zastosować się do podanych wskazówek. Najgorętsze godziny warto spędzić w cieniu.
Ogranicz wysiłek fizyczny
Jeśli jesteśmy miłośnikami sportu, to warto ograniczyć wysiłek fizyczny w czasie dnia. Nie przesadzajmy też z pracami w ogródku. Odłóżmy je na popołudnie.
Nikt nie każe nam rezygnować z promieni słonecznych, w końcu pobudzają one nasz organizm do wytwarzania witaminy D. Zachowajmy jednak ostrożność, która pozwoli nam cieszyć się piękną pogodą bezpiecznie.