Lato to doskonały czas dla wszystkich miłośników słońca, którzy mogą w końcu nadrobić zaległości. Jednak aby wyszło nam to na zdrowie trzeba zachować umiar i rozsądek. W przeciwnym razie wygrzewanie się może mieć zgubne skutki, prowadzące nawet do udaru słonecznego.
Czym jest udar słoneczny?
Udar słoneczny stanowi rodzaj udaru cieplnego, który występuje w efekcie przegrzania organizmu. Dochodzi do niego podczas wystawiania ciała na silne oraz długotrwałe promieniowanie słoneczne, w efekcie nie jesteśmy w stanie wydalić nadmiaru ciepła. Przegrzanie takie skutkuje wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wbrew pozorom wcale nie jest trudno nabawić się udaru słonecznego. Wystarczy wysoka temperatura, brak nakrycia głowy i niedostateczna ilość przyjmowanych płynów. To właśnie woda jest czynnikiem niezbędnym do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Dlatego w czasie upałów sięgajmy po Muszyniankę regularnie. Szczególnie narażone na udar słoneczny są dzieci oraz osoby starsze, których termoregulacja może być zaburzona.
W jaki sposób objawia się udar słoneczny?
Udar słoneczny może dać o sobie znać w różny sposób, jego objawy mogą pojawić się nawet do 8 godzin po zejściu ze słońca. Świadczą o nim między innymi osłabienie organizmu, zawroty i bóle głowy, obfite pocenie się, przyspieszony puls, wymioty i nudności, dreszcze czy omdlenie. Bardzo często udarowi słonecznemu towarzyszy także oparzenie I i II stopnia. Jeśli w porę nie zadziałamy może prowadzić on do uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci.
Co zrobić, jeśli poczujemy, że możemy mieć udar słoneczny? Po pierwsze, koniecznie trzeba schłodzić ciało i odpowiednio nawodnić organizm, uzupełniając niedobory elektrolitów. Nie ochładzajmy się jednak zbyt gwałtownie. Schowajmy się w zacienione, przewiewne miejsce, połóżmy się lub usiądźmy, a na głowę i kark połóżmy zimny kompres. Ulgę może przynieść też chłodny prysznic.
Jeśli chcemy chronić się przed udarem słonecznym, unikajmy długotrwałego przesiadywania na słońcu (zaleca się, aby nie wystawiać się jednorazowo na mocne słońce na dłużej niż 10-20 minut). Regularnie sięgajmy również po butelkę z wodą i nie zapomnijmy o przewiewnym ubraniu oraz nakryciu głowy. Jeśli źle się poczujemy, nie zwlekajmy, uciekajmy ze słońca.