Dlaczego warto się rozciągać?

By 14 maja 2022KOBIETY

Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia. Wpływa to negatywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. A w szczególności na nasz kręgosłup. Bóle w różnych częściach pleców to jeden ze skutków. Czy możemy im jakoś zapobiec? Z pomocą przychodzi ruch i rozciąganie.

Rozciąganie powinno stanowić obowiązkowy element każdego treningu. Z powodzeniem sprawdzi się też, jako samodzielny zestaw ćwiczeń. Dlaczego? Nie tylko wpływa na prawidłową postawę ciała, poprawia też zakres ruchu. Dodatkowo stretching zwiększa przepływ krwi, co przekłada się pozytywnie na transport substancji odżywczych. To również sposób na walkę ze stresem. Nasze mięśnie relaksują się podczas wykonywania rozciągania, odpoczywa też głowa, która przez kilkanaście minut jest zajęta wykonywaniem poprawnych ruchów.

Absolutne podstawy
Podczas rozciągania warto pamiętać o kilku kwestiach, przede wszystkim pracujmy na obie strony. A więc najpierw rozciągamy jedną stronę ciała, a następnie drugą. Istotny jest też czas rozciągania mięśni – co najmniej 30 sekund. Słuchajmy swojego organizmu i jeśli czujemy ból, spróbujmy zmniejszyć zakres. Ćwiczenia powinniśmy wykonywać w wolnym tempie, dokładnie i uważnie. Oddychając regularnie. Wszystko to przełoży się na lepsze samopoczucie i rozluźnienie. Dodatkowo uwalniają się endorfiny, hormony wpływające na nasz nastrój. Rozciąganie może też przyczynić się do lepszego snu. Dlatego, jeśli mamy problemy z zasypianiem możemy ćwiczyć przed położeniem się spać.

Regularny wysiłek
Okresowe ćwiczenia nie dadzą tyle korzyści, co regularny ruch. Dlatego postarajmy się o to, by stały się naszą rutyną. Praca siedząca osłabia nasze mięśnie i wpływa na utrzymanie niewłaściwej postawy ciała. Pomóc mogą ćwiczenia, które wydłużają mięśnie. Dodatkowo, gdy krew krąży szybciej, czujemy się lepiej, bo zwiększa się dotlenienie naszego organizmu, co zmniejsza zmęczenie. A poprawa postawy przekłada się na brak dolegliwości bólowych. O rozciąganiu pamiętajmy też po treningu, pomaga to zmniejszyć ryzyko kontuzji. Podczas treningu, nawadniajmy organizm, sięgajmy po Muszyniankę regularnie. Woda jest niezbędna dla prawidłowej pracy mięśni.