Dlaczego warto praktykować jogę?

By 20 września 2022KOBIETY

Jesień kojarzy nam się z dłuższymi wieczorami i lenistwem. A co za tym niekiedy idzie, również ze spadkiem motywacji do ćwiczeń. Wcale nie musi tak jednak być. Gdy za oknem deszczowa pogoda, my możemy ćwiczyć jogę w ciepłych przestrzeniach. Dlaczego warto zainteresować się tą formą aktywności?

Samo zdrowie
Joga niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. W skrócie można powiedzieć, że działa ona na nas na trzech poziomach, wpływając na ciało, umysł i emocje. Świetnie sprawdzi się w redukowaniu stresu. Potwierdzają to liczne badania. To jednak nie koniec, bo jak każda aktywność fizyczna, również joga przyczynia się do poprawy samopoczucia. Mimo że joga nie wydaje się aktywnością szczególnie dynamiczną, to wzmacnia ona i wydłuża mięśnie. Zwiększa też gibkość, masę mięśniową oraz poprawia wytrzymałość fizyczną i wygląd sylwetki. A wszystko to za sprawą aktywowania wielu partii mięśniowych.
Koniec z bólem
Joga wpływa też na opóźnienie procesów starzenia się i tym samym sprawia, że wyglądamy młodziej. Świetnie sprawdzi się także w przypadku siedzącej pracy, która może prowadzić do garbienia się. Joga uczy nas zdrowych nawyków, wpływając na poprawę sylwetki oraz ukrwienie kręgosłupa. Przyczynia się do likwidacji bólu pleców, karku czy barków, zwłaszcza jeśli jest on spowodowany napięciami. Joga, jak każda aktywność, wzmacnia też stawy i kości. W ten sposób wzmacniamy chrząstkę i stajemy się mniej narażeni na złamania i osteoporozę. Regularne uprawianie jogi reguluje też ciśnienie krwi, bo wpływa na ukrwienie i dotlenienie organizmu. Ćwicząc jogę, nie tylko rozciągamy mięśnie, poprawiamy też zakres ruchu, który przyda nam się przy innych aktywnościach. Podczas ćwiczeń spalamy też kalorie, a więc pozbywamy się zbędnych kilogramów. Regularna joga skutkuje więc wysmukleniem sylwetki.

Jak zacząć
Joga może wydawać nam się bardzo skomplikowana, ale to nie prawda. Możemy dostosować trudność ćwiczeń do naszych możliwości. Wybierzmy najprostsze asany, czyli pozycje wykorzystywane w jodze. Są to asany relaksujące i rozciągające jak pozycja góry, kota czy psa z głową w dole. Nie wymagają one niesamowitej sprawności i niosą nikłe ryzyko ewentualnej kontuzji. Pozwolą nam rozciągnąć i rozluźnić mięśnie.

Aby ćwiczyć jogę wystarczy znaleźć spokojną przestrzeń i nieco miejsca. Warto zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń, która zapewni nam antypoślizgową powierzchnię. Luźny strój to kolejny element, mogą być to np. legginsy za kolano i koszulka z krótkim lub długim rękawem. Ćwiczyć możemy zarówno w skarpetkach, jak i boso, choć ta druga opcja zapewni nam większą przyczepność. Pamiętajmy o tym, by trakcie wykonywania ćwiczeń uzupełniać płyny. Pomoże nam w tym Muszynianka.