Endorfiny pojawiające się po treningu to jeden z głównych argumentów wymieniany przez zwolenników aktywności fizycznej. Czy jednak rzeczywiście jest to stwierdzenie prawdziwe?
Pierwsze treningi to przede wszystkim ogromne zmęczenie, płuca wydają się zbyt mało pojemne, serce wydaje się za wolno tłoczyć krew, mięśnie bolą od wysiłku. A co z endorfinami? Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z ćwiczeniami prawdopodobnie z siłowni będziemy wychodzić bardzo zmęczone…ale szczęśliwe i dumne. Bo się udało, bo dałyśmy radę. Pamiętajmy jednak, by nie porównywać się z innymi, bardziej zaawansowanymi sportowcami, na początku zawsze jest trudniej. Niech nas to nie zniechęca. Pierwsze treningi, podobnie, jak treningi pod długiej przerwie, wiążą się z zakwasami, czy też raczej DOMSami, czyli mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. Jednak im częściej będziemy ćwiczyć tym będzie nam łatwiej. Z czasem organizm przyzwyczai się do wysiłku, a my będziemy wychodzić z siłowni z radością. Zaopatrzmy się więc w cierpliwość i luz. Po treningu weźmy relaksującą kąpiel i odpocznijmy. Nie frustrujmy się, że nie możemy porównywać się z bardziej zaawansowanymi. Cieszmy się z każdego małego sukcesu. Nie zniechęcaj się, na początku zawsze jest trudno, to naturalne, czerp satysfakcję z wysiłku fizycznego, walcz, niech wysiłek będzie nagrodą samą w sobie. Z czasem będzie coraz łatwiej.
Niektórym już sam udział w zajęciach poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na samoocenę. Dla niektórych kluczowe w powstawaniu endorfin jest rywalizowanie, zajęcia grupowe mogą stanowić taką namiastkę. Regularna aktywność fizyczna może więc poprawiać humor. Udowodniono, że intensywny wysiłek, gdy oddychanie jest utrudnione, a glikogen mięśniowy jest zużywany stawia organizm w sytuacji stresowej, co może powodować zwiększone wydzielanie endorfin. Endorfiny są bowiem hormonami odpowiedzialnymi za stany euforyczne i poprawę nastroju. Jeśli uprawimy aktywność fizyczną regularnie to endorfiny powstają już wcześniej, aby złagodzić stres organizmu wywołany przez niedotlenienie. Najlepszym dowodem na ich istnienia jest między innymi zjawisko euforii biegacza.
Aby mieć więcej radości z ćwiczeń dostosuj trening do swojej kondycji wyjściowej, nie przesadzaj. Wybierzmy też dyscyplinę sportową, która nie zrujnuje naszego portfela i nie sprawi, że nagle przerwiemy trening. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wypróbować kilka dziedzin sportowych, nim wybierzemy tę, która najbardziej nam odpowiada.