Lato jednoznacznie kojarzy nam się ze słońcem oraz czasem spędzonym na zewnątrz, a co za tym idzie z opalaniem. Zanim jednak zaczniemy na dobre wygrzewać się na plaży, warto dowiedzieć się, czy wiele z obiegowych twierdzeń to rzeczywiście prawda, czy może tylko mity.
Skóra obroni się sama — fałsz
Podczas eksponowania naszej skóry na słońce, dochodzi do melanogenezy, czyli syntezy barwnika. W ten sposób powstaje opalenizna. Jej główną składową jest melanina, odpowiedzialna za działanie przeciwrodnikowe oraz zatrzymywanie promieniowania UV. Melanina blokuje dostęp do głębszych warstw skóry, chroniąc ją przed uszkodzeniami. Niestety to nie wystarczy, dlatego niezbędne jest używanie kremów z filtrami, które zapobiegną negatywnemu oddziaływaniu promieniowania.
Kremy UV przydadzą się tylko latem — fałsz
Warto zaznaczyć, że promieniowanie słoneczne wpływa na naszą skórę nie tylko latem, ale i w pozostałych miesiącach. Dlatego należy włączyć do naszej pielęgnacji całoroczną ochronę, która pozwoli na opóźnienie starzenia. Tu znów pomogą nam kremy z filtrami UV.
Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej pozbawi nas witaminy D — fałsz
Pewnie większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że witaminę D pozyskać możemy z żywności lub poprzez syntezę, do której dochodzi w naszym organizmie w czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Nie musimy się obawiać, że filtry całkowicie to uniemożliwią. Promieniowanie słoneczne dotrze do głębszych warstw naszej skóry, gdzie następuje produkcja tej witaminy. Na dodatek, nie jesteśmy w stanie pokryć całego ciała kremem z filtrem, więc synteza nie będzie całkowicie niemożliwa.
Solarium przygotuje nas na wakacje — fałsz
Choć niektóre osoby stosują tę zasadę i przed urlopem idą na solarium, by nabrać opalenizny i tym samym przygotować się na promienie słoneczne w czasie urlopu, to taka sesja może być szkodliwa. W solarium opaleniznę zawdzięczamy promieniowaniu UVA, które jest odpowiedzialne za fotouszkodzenia i fotostarzenie się skóry. Co prawda skóra będzie opalona i pozornie ochroni nas to przed oparzeniami, ale zdecydowanie lepiej po prostu stosować właściwe filtry.
Latem pamiętajmy nie tylko o właściwej ochronie przeciwsłonecznej, ale i nawadnianiu, które zapobiegnie odwodnieniu, sięgaj po Muszyniankę regularnie i pij ją małymi łykami.