Przejście na emeryturę wcale nie musi być czasem, w którym zaprzestaniemy aktywności fizycznej. Wprost przeciwnie. Odpowiednia dawka ruchu pozwoli nam zachować nie tylko sprawniejsze ciało, ale i umysł. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać ćwicząc po 60.
Wybierz aktywność dla siebie
Polubienie aktywności fizycznej to pierwszy krok do jej regularnego uprawiania, dlatego wybierzmy taki rodzaj ruchu, który będziemy lubić. Jeśli nie przepadamy za bieganiem, zawsze możemy wybrać się na rower, inną alternatywą jest nordic walking czy pływanie. Liczne siłownie oferują również zajęcia przeznaczone specjalnie dla seniorów.
Grupa wsparcia
Rozpoczęcie aktywności fizycznej to świetna okazja do poznania nowych osób. Uprawiając wysiłek fizyczny w grupie nie tylko poznamy nowe osoby, ale i otrzymamy od nich wsparcie, które może być niezbędne, gdy dopadnie nas spadek motywacji. Między innymi z tego powodu warto wybrać wcześniej wspomniane ćwiczenia dla seniorów na siłowni.
Postaw na różnorodność
Jeśli znajdziemy ulubioną aktywność nie musimy przy niej pozostawać na zawsze. Warto postawić na różnorodność, która nie tyko uchroni nas przed monotonią, ale i pozwoli zadbać o kompleksowy trening całego ciała. Warto postawić na urozmaicenie również podczas biegania czy jazdy na rowerze, zmieniając trasę czy długość treningu.
Umiarkowana aktywność
Intensywność ćwiczeń powinna być średnia, ani nie za wysoka, ani za niska. Zbyt niska intensywność sprawi, że nie zaangażujemy układu krwionośnego i nie wpłyniemy na naszą formę, zaś zbyt intensywny trening może sprawić, że będzie to niebezpieczne dla zdrowia. Warto poddawać się regularnym badaniom, aby sprawdzić kondycję swojego organizmu i upewnić się, że wykonywane przez nas ćwiczenia są bezpieczne.
Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny spowalnia procesy starzenia się oraz poprawia sprawność umysłową. Ruch sprawia, że mamy lepszą kondycję fizyczną i psychiczną. Podczas ćwiczeń nie zapominaj też o odpowiednim nawodnieniu pijąc naturalną wodę mineralną Muszynianka.