Jak zadbać o aktywność fizyczną w ciąży?

By 18 lutego 2020KOBIETY

Czy będąc w ciąży, możesz pozwolić sobie na aktywność fizyczną? Oczywiście, że tak! Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, zadbaj o regularną aktywność fizyczną. To z pewnością pomoże Ci przygotować ciało do porodu.

Ćwiczenia odpowiednie w I trymestrze

Jeśli lekarz, który prowadzi Twoją ciążę, dał Ci zielone światło, śmiało możesz wykonywać odpowiedni trening. Pamiętaj jednak, że powinien być on dostosowany do Twojego stanu. Specjaliści zalecają, aby tętno podczas aktywności fizycznej nie przekraczało 140 uderzeń na minutę. Dlatego dobrym rozwiązaniem będą spacery, pływanie lub ćwiczenia polegające na rozciąganiu.

Powinnaś pamiętać, że w ciąży należy unikać ćwiczeń na mięśnie brzucha. Zamiast tego, skup się na poprawie kondycji nóg i ramion oraz korygowaniu postawy ciała. Idealnie, jeśli znajdziesz w swojej okolicy miejsce, w którym prowadzone są zajęcia dla kobiet w ciąży. Dzięki temu specjalista będzie czuwał nad tym, abyś prawidłowo wykonywała ćwiczenia. Oprócz tego będziesz miała okazję, aby poznać inne mamuśki, a być może znajomości przerodzą się w przyjaźnie. Podczas aktywności fizycznej dobrze jest zadbać o nawodnienie organizmu. Naturalna woda mineralna, taka jak Muszynianka idealnie sprawdzi się jako towarzyszka na treningu.

II trymestr – co dalej z aktywnością fizyczną?

Ten etap ciąży to czas, w którym nie dokuczają już poranne mdłości. Z tego powodu, większość kobiet czuje się znacznie lepiej i może sobie pozwolić na częstszą aktywność. II trymestr to też bardzo dobry moment, abyś zadbała o mięśnie dna miednicy, które odegrają znaczącą rolę podczas porodu. Pamiętaj jednak, aby regularnie pytać o opinię lekarza, który najlepiej będzie wiedział, czy powinnaś kontynuować ćwiczenia w ciąży.

Do ćwiczeń wykonywanych w I trymestrze warto dodać te, do których wykorzystuje się piłkę gimnastyczną. Siłownie, które prowadzą zajęcia dla kobiet w ciąży, są wyposażone w takie gadżety. Oprócz tego, warto skupić się na nauce oddychania przeponą, co będzie pomocne podczas porodu. Pamiętaj, aby zadbać także o nawodnienie organizmu. Muszynianka to naturalna woda mineralna, która zawiera wiele wartościowych składników odżywczych, takich jak magnez, wapń i żelazo. Dzięki temu będzie świetnym uzupełnieniem zdrowej diety każdej ciężarnej.

Jak ćwiczyć w III trymestrze?

Jeśli przez całą ciążę ćwiczyłaś, czujesz się dobrze, a lekarz nie widzi przeciwwskazań do dalszej aktywności fizycznej, nie ma powodów, abyś z niej rezygnowała. Kontynuuj pracę nad odpowiednim oddechem i skup się także na relaksie oraz odprężaniu ciała. To ważne, aby mięśnie były rozluźnione.

Pamiętaj, że kiedy Twoje samopoczucie się pogorszy, powinnaś zrezygnować z ćwiczeń. Zaufaj swojemu organizmowi i w takiej sytuacji postaw na pełny odpoczynek. W końcu zdrowie Twoje i maluszka jest najważniejsze! Nie zapominaj też o systematycznym uzupełnianiu płynów. Najlepiej, jeśli przez cały czas będziesz miała przy sobie butelkę naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mogła ugasić pragnienie.