Ząbkowanie – sposoby na ból

By 23 kwietnia 2018DZIECKO

Wcześniej czy później każde niemowlę czeka ząbkowanie, jest to trudny czas zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów. Dzisiaj radzimy, w jaki sposób złagodzić ból.

Pierwszych ząbków spodziewać możemy się zazwyczaj około 4-6 miesiąca. Poprzedza je obfite ślinienie, które wystąpi na kilka tygodni przed faktycznym pojawieniem się ząbka. Dziecko może być też marudne, płaczliwe, często budzić się w nocy i niechętnie jeść. Będzie również wkładało do buzi rączki, czy znajdujące się nieopodal przedmioty.

Silikonowa szczoteczka

Ulgę naszemu dziecku przynieść może masaż dziąseł, do którego najlepiej będzie nam wykorzystać silikonową szczoteczkę. Pozwoli nam ona utrzymać właściwy poziom higieny w jamie ustnej dziecka oraz złagodzi ból. Szczoteczkę nakładamy na palec, zwilżamy ją i w ten sposób masujemy dziąsła malucha. Masaż pozwoli rozluźnić mięśnie twarzy i odwraca uwagę dziecka od promieniującego bólu, złagodzi również ból opuchniętych dziąseł oraz swędzenie.

Żel na ząbkowanie

Jeśli nasze dziecko odczuwa dojmujący ból dziąseł, możemy zaopatrzyć się w żel na ząbkowanie. Działa on przeciwbólowo i przeciwzapalnie (zapobiega rozwojowi bakterii), dzięki czemu dziecko odczuwa mniejszy dyskomfort. Pamiętajmy o tym, by nie przekraczać dawki podanej na opakowaniu i nie stosować go zbyt często. Żel jest bowiem lekiem i przedawkowanie może zaszkodzić dziecku.

Gryzak

Gryzak wodny to idealne rozwiązanie, jeśli nasze dziecko wkłada do buzi różne przedmioty. Miękki, silikonowy gryzak wodny przyniesie naszemu dziecku ulgę, jego działanie zwiększy schłodzenie gryzaka w lodówce. Absolutnie nie wkładajmy go jednak do zamrażarki, bo możemy zrobić dziecku krzywdę. W sklepach dostępne są różne gryzaki, dzięki czemu będziemy mogli wybrać kształt lub kolor, który przyciągnie uwagę naszego dziecka. Jeśli dodatkowo gryzak będzie miał wypustki, złagodzą one ból podczas ząbkowania.

Śliniak

Zakup śliniaka przyjdzie nam z pomocą, gdy maluch będzie obficie się ślinił. Ślina podrażnia bowiem skórę malca, a jego ubranie jest nieustannie mokre. Żeby temu zapobiec załóżmy naszemu dziecku śliniak i na bieżąco osuszajmy skórę wokół ust i brody, dzięki czemu nie będzie podrażniona. A jeśli już do tego dojdzie, warto smarować ją kremem.