Wspólne posiłki – dlaczego są ważne?

By 4 kwietnia 2018DZIECKO

Jak często w krzątaninie codziennych obowiązków znajdujemy czas na wspólne, rodzinne posiłki? Nieczęsto. Tymczasem niosą one ze sobą wiele korzyści.

Czas dla bliskich

Poranne wstawanie, praca i cała masa obowiązków, to wszystko sprawia, że nie zawsze mamy czas, by spędzić nieco czasu razem i porozmawiać o tym, jak minął nam dzień. Właśnie dlatego czas poświęcony na zjedzenie wspólnego posiłku, to doskonała okazja, by porozmawiać z naszymi bliskimi na spokojnie. Wspólne posiłki zbliżają nas do siebie i budują poczucie bezpieczeństwa dziecka. Dzięki czemu zyskuje ono zaufanie do dorosłych oraz poczucie stabilizacji. Przy stole dzielić możemy się zarówno sukcesami, jak i porażkami, dzięki czemu dziecko widzi, że nie zawsze jest łatwo, ale ma wsparcie. W ten sposób wyrabiamy również w dziecku nawyk, znajdowania czasu dla bliskich.

Nowe smaki

Jeśli chcemy wzbogacić dietę naszego malucha o nowe smaki, to doskonały czas. Dziecko chętniej będzie próbowało warzyw, jeśli zobaczy, że dorośli również je jedzą. Podobnie, jak chętnie weźmie przykład ze starszego rodzeństwa, jeśli zobaczy, że zajada obiad ze smakiem. Wspólne jedzenie posiłków może także sprawić, że dziecko nie będzie niejadkiem, zwłaszcza jeśli urządzimy zawody pomiędzy rodzeństwem, o to, kto szybciej zje. Na ile to możliwe warto przygotować posiłek wspólnie z dzieckiem, zaangażowanie dzieci w ten proces, może sprawić, że chętniej będą jeść. Zwłaszcza gdy uwzględnimy ich sugestie.

Rozwój

Dziecko przysłuchuje się temu, o czym mówią dorośli i rozwija swoje horyzonty. Wspólne posiłki pozytywnie wpływają więc na rozwój dzieci. Redukują też stres dnia codziennego. Dzieci regularnie jedzące posiłki w gronie najbliższych łatwiej przyswajają wiedzę w przyszłości. Podczas jedzenia dziecko chłonie to, co słyszy. To też czas, gdy może zadać nurtujące je pytania. Podczas takich rozmów dziecko chłonie też słownictwo i  dowiaduje się nowych rzeczy. A jeśli traktujemy go na równi z dorosłymi, rośnie jego poczucie wartości.