Wpływ na rozwój naszego dziecka mają różne czynniki. Również to, jaki przykład mu dajemy. Dziecko nie ma jeszcze dużej wiedzy, dlatego powinniśmy pamiętać, że to my jesteśmy w znacznej mierze odpowiedzialni za to, jakie nawyki w sobie wykształci. Pośród nich jest między innymi nawyk picia wody.
Ilość wody, którą powinno przyjmować nasze dziecko jest uzależniona od jego wagi czy aktywności. Nie wmusimy w nie płynów na siłę, ale warto spróbować je przekonać. Jeśli nie smakuje mu sama woda, możemy dodać do niej miętę i cytrynę oraz kolorową, papierową słomkę. Każdy sposób jest dobry do oswojenia dziecka z nawykiem picia. Jeśli mu go wpoimy, gdy jest małe, istnieje spora szansa, że będzie sięgało po wodę również w starszym wieku.
Jakie symptomy mogą świadczyć o odwodnieniu dziecka? Między innymi to, że za rzadko chodzi do toalety. Warto wspomnieć, że pociechy, które chorują należy obdarzyć szczególną uwagą, ponieważ gorączka, biegunka czy wymioty przyczyniają się do utraty wody. Dlatego musimy dostarczać dziecku w tym czasie większej ilości płynów.
Dlaczego jeszcze warto pić wodę? Świetnie gasi pragnienie, zawiera też pierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dla dziecka szczególnie korzystny będzie wapń, który stanowi podstawowy budulec rosnących kości, a także wzmacnia je i chroni przed złamaniem. W przypadku niemowląt karmionych piersią, nie musimy ich dodatkowo nawadniać. Jednak jeśli na zewnątrz panuje upał, to warto podać mu trochę wody, która orzeźwi go i ochłodzi. Większemu dziecku możemy podawać również owoce i warzywa, które są bogate w wodę.
Woda jest niezbędnym elementem zapewniającym dziecku prawidłowy rozwój. Niech twoje dziecko sięga po Muszyniankę z radością.