Woda to najważniejszy składnik organizmu człowieka. Bez niej nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Nie inaczej jest w przypadku dzieci, których organizm składa się w aż 70% z wody. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Dlaczego woda jest ważna?
Woda pełni ważną rolę w organizmie dziecka, odpowiada za wiele procesów, między innymi za transport substancji odżywczych oraz ich rozpuszczanie. Usuwa także toksyny z ciała i reguluje procesy trawienne. Ma także pozytywny wpływ na pracę mózgu. Ile płynów dziennie powinno pić dziecko? Uzależnione jest to od jego wieku, temperatury panującej na zewnątrz, aktywności fizycznej czy wagi dziecka. Zapotrzebowanie na wodę rośnie wraz z rozwojem dziecka.
Skutki odwodnienia
Niedobory wody skutkować mogą obniżoną koncentracją, bólami głowy, osłabieniem, zmęczeniem i brakiem sił. Jeśli deficyt jest znaczący, może dojść nawet do utraty świadomości. By nie doszło do odwodnienia, zaleca się, by spożywać wodę małymi porcjami, a często. Jednorazowe wypicie dużej ilości wody sprawi, że nie zostanie ona odpowiednio rozdysponowana. Dbanie o równowagę gospodarki wodno-elektrolitowej jest szczególnie istotne, gdy dziecko choruje, ma biegunkę lub wymiotuje. Pamiętajmy, że dzieci są bardzo wrażliwe na wahanie poziomu wody.
Jak pić wodę?
Wodę z organizmu tracimy przez cały dzień, zarówno w czasie pocenia, się, oddychania, jak i wraz z przemianą materii. Podobnie jest w przypadku dzieci. Dlatego warto przyzwyczajać dziecko do picia wody od małego. Kształtując w ten sposób dobre nawyki. Wodę możemy przelewać dziecku do butelki, część dziennego zapotrzebowania pokryją zupy oraz owoce i warzywa. Dorosłym zaleca się, aby dzień rozpoczynali i kończyli szklanką wody. Możemy spróbować wprowadzić ten nawyk również w przypadku dzieci. Dziecko powinno pić wodę nie tylko wtedy, gdy odczuwa pragnienie. Dobrym zwyczajem jest sięganie po nią przez cały dzień. Zabierajmy wodę na place zabaw, czy spacery. Niech Muszynianka zawsze będzie obok.