Jeśli nasz maluch zbyt rzadko chodzi do toalety, możemy mówić o zaparciach. Skąd biorą się te problemy i jak sobie z nimi poradzić?
Przyczyny i objawy zaparć
Nie ma jednej przyczyny zaparć u dzieci. Uzależnione jest to również od ich wieku. Tak małe dzieci jak noworodki mogą wypróżniać się nawet kilka razy dziennie, a czasami wprost przeciwnie, bo kilka razy w tygodniu. Dlatego zatwardzenie stwierdzić możemy dopiero po takich objawach jak bóle brzucha, mniejszy apetyt, albo trudności podczas wypróżniania. Dodatkowo maluch robi się rozdrażniony, płaczliwy i ma twardy brzuch. Maluchy mają problem z wypróżnianiem często, gdy karmione są mlekiem modyfikowanym. Powodem bywają też alergie oraz zbyt rzadkie karmienie. W przypadku niemowląt zatwardzenia występują często podczas rozszerzania diety o pokarmy stałe. Ponieważ układ pokarmowy nie jest jeszcze dojrzały i może gwałtownie reagować na nowe produkty. Przyczyną zaparcia może być też przebyta antybiotykoterapia.
Jak radzić sobie z zaparciami?
Jeśli karmimy malucha piersią rozwiązaniem problemu może okazać się zmiana diety mamy. Jeśli maluch spożywa mleko zmodyfikowane warto podawać mu dodatkową wodę pomiędzy posiłkami. W przypadku nieco starszych dzieci winna może być dieta, jeśli dziecko je dużo słodyczy, białego pieczywa czy smażonych potraw. Istotną kwestią jest również ilość wypijanej wody, dlatego nie zapominajmy o Muszyniance, która pomoże nam zadbać o właściwe nawodnienie. Dieta powinna być również bogata w owoce, warzywa czy inne produkty zawierające błonnik. Maluchowi pomóc może też herbatka z rumianku albo przegotowana woda. W czasie antybiotykoterapii podawajmy dziecku preparaty zawierające bakterie, które wspomagają odbudowę flory bakteryjnej w jelitach. Pomoże też kefir, maślanka i jogurt. Zaparcia mogą pojawić się również niekiedy gdy próbujemy nauczyć dziecko korzystania z nocnika. Wtedy warto na jakiś czas wrócić do pieluchy. Przyjrzyjmy się również temu, jak często dziecko spożywa posiłki. Jeśli spożywa małe porcje, jednak często, to mobilizujemy w ten sposób układ pokarmowy, aby sprawniej dział i pozbywał się resztek pokarmowych. Nieodzowny jest również ruch, który usprawnia działanie układu pokarmowego. W przypadku starszych dzieci nie zapomnijmy o różnorodnej diecie.