Stres w przedszkolu

By 31 sierpnia 2018DZIECKO

Martwisz się o to, jak Twoje dziecko poradzi sobie w pierwszych dniach nowego przedszkola? Zmiana otoczenia, nowe koleżanki, koledzy i przedszkolanka. Dowiedz się, co ma na to wpływ oraz jak pomóc najmłodszym odnaleźć się w nowej sytuacji.

Przed pierwszym pójściem do przedszkola bardzo ważne jest to, by dziecko odpowiednio przygotować. Dużo wcześniej należy zacząć uświadamiać naszemu maluchowi, że niedługo będzie spędzał dużo czasu w nowym otoczeniu i pozna wielu rówieśników. Nową dla dziecka sytuację należy przedstawiać w sposób przyjazny i atrakcyjny. Niezwykle ważne jest też to, by nauczyć naszą pociechę samodzielności. Kiedy dziecko nie potrafi samodzielnie zadbać o załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych, ani nie radzi sobie ze ściąganiem i ubieraniem wierzchniego okrycia, może dużo gorzej znosić stres.

Dziecko w tym wieku ma relatywnie słabo wykształconą umiejętność komunikowania i może mieć trudności z powiedzeniem Ci o tym, jak się czuje i jak sobie radzi z nowymi wyzwaniami. Dlatego bardzo ważne jest, by zwracać na naszą pociechę szczególną uwagę w tych dniach i nauczyć się odpowiednio interpretować jej stan i zachowanie. Maluch może sprawiać wrażenie osłabionego, roztargnionego, a nawet chorego, co niekoniecznie musi być jego faktycznym stanem – wszystkie wymienione objawy mogą być wywołane stresem adaptacyjnym u dziecka.

Jak pomóc przezwyciężyć stres adaptacyjny?

Nasze dziecko potrzebuje poczucia bycia ważną dla najbliższego otoczenia osobą, darzoną miłością i zrozumieniem. Trzeba zadbać też o to, by nasze dziecko odżywiało się prawidłowo i miało regularną porę kładzenia się spać i pobudki. Wypoczęte dziecko będzie miało więcej siły i zapału, by poradzić sobie z nową sytuacją z optymizmem. Niemniej ważna jest też aktywność fizyczna – spacery, gry i zabawy na świeżym powietrzu pomogą odstresować się naszemu dziecku i zadbać o dobre samopoczucie. Podczas aktywności sportowej pamiętajmy o butelce Muszynianki pod ręką. Zadbajmy o to, by pierwsze spotkanie z przedszkolem było dla dziecka jak najmniejszym obciążeniem, a zamiast stresu spędzało niezapomniane, cudowne chwile. Dobrym pomysłem będzie zaproszenie do domu nowych przyjaciół naszego dziecka.