Rodzicielstwo bliskości

By 15 września 2019DZIECKO

Rodzicielstwo Bliskości jest sposobem opiekowania się dziećmi opartym na przywiązaniu. Sposób postępowania według zasad tej filozofii ma prowadzić do wytworzenia silnej więzi między maluchem a opiekunem. Akademia Zdrowia Muszynianki podpowiada, jakie są podstawowe założenia idei RB.

Po pierwsze, zrozumienie

Idea Rodzicielstwa Bliskości promuje przede wszystkim szacunek do dziecka. Opiekun uczy się, jak rozpoznawać jego oczekiwania i stara się je zaspokoić. Szczególną uwagę przywiązuje się do potrzeb emocjonalnych.

Wiele osób kojarzy taki sposób wychowywania z noszeniem w chustach, karmieniem piersią i spaniem z dzieckiem. Tak naprawdę, nie jest to konieczne, aby postępować zgodnie z ideą RB. Chociaż bliskość fizyczna daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i jest to naturalne, że oczekuje jej od opiekuna, to można ją zaspokoić w inny sposób. Brak możliwości karmienia piersią i kładzenie pociechy w jej własnym łóżeczku nie przekreśla szans na Rodzicielstwo Bliskości.

Ważny jest dialog

Aby łatwiej zrozumieć dziecko, należy z nim rozmawiać. Czasami to ono wie lepiej, co jest dla niego korzystniejsze. Kiedy jest głodne, lub gdy jest mu za gorąco. Jednak należy pamiętać, że to dorośli pokazują maluchowi otaczający go świat i stanowią przykład do naśladowania.

Dzięki sprawnej komunikacji, można przekazać kilkulatkowi dobre nawyki. Zdrowy tryb życia wpojony od wczesnego dzieciństwa zaprocentuje w przyszłości. Dlatego warto zadbać o to, aby w domu cała rodzina przestrzegała nie tylko zasad wzajemnego szacunku i bliskości, ale również pozytywnych praktyk żywieniowych. Dieta obfita w warzywa oraz regularne picie naturalnej wody mineralnej, np. Muszynianki, pozwoli na wzmocnienie odporności u wszystkich domowników.

Rodzicielstwo Bliskości jest sposobem na lepsze relacje w całej rodzinie i pozwala na wprowadzenie praktyk dopasowanych do osobistych potrzeb każdego jej członka.