Kiedy dziecko zaczyna kichać, pierwszą naszą myślą jest przeziębienie. Katar, ból gardła i łzawiące oczy świadczą zazwyczaj o początku infekcji. Nie zawsze jest to jednak prawda, czasami przyczyn powinniśmy upatrywać w alergii.
Czym jest alergia?
Alergia jest reakcją organizmu na czynniki, które są tolerowane przez innych ludzi, w praktyce oznacza to, że organizm wytwarza przeciwciała na pospolite antygeny występujące w środowisku, takie jak kurz, pyłki, zwierzęta czy pokarmy, na które większość nie reaguje w sposób szczególny. Alergię wyróżniają długotrwałe, wodniste katary, kaszel, czasami też przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. W jaki sposób możemy odróżnić alergię od przeziębienia? Wirus w trakcie przeziębienia atakuje układ immunologiczny, czego efektem jest katar i kaszel. Gdy organizm go zwalczy znów wraca do pełni sił. Z kolei alergia świadczy o nadczynności układu immunologicznego. Substancje, które dla większości są niegroźne, atakują układ odpornościowy alergika. Wtedy pojawia się katar, kaszel i obrzęk błony śluzowej nosa – w zasadzie symptomy charakterystyczne dla przeziębionych. Bardzo często pojawiają się jedynie w określonych momentach roku lub przy bezpośredniej styczności z alergenem.
Jeśli nie jesteśmy pewni, co nas „dopadło”, zwróćmy uwagę na następujące różnice:
– Przeziębienie może trwać od 3 dni do 2 tygodni, alergia zaś przez cały okres kontaktu z alergenem, czyli dopóki się go nie pozbędziemy lub w wypadku rzeczy pylących w miesiącach ich występowania.
– Przeziębienie pojawia się najczęściej w trakcie zmiany klimatycznej – na jesień, w trakcie zimy, alergia najczęściej wiosną i latem.
– Objawy przeziębienia ujawniają się dopiero po jakimś czasie od zarażenia, w przypadku alergii w momencie kontaktu z alergenem.
– Wydzielina z nosa w trakcie przeziębienia jest żółta, w trakcie reakcji alergicznej jasnożółta albo bezbarwna.
Alergia może być dziedziczona, choć głównym czynnikiem stymulującym powstawanie alergii jest środowisko i czynniki takie jak smog czy dym tytoniowy. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze dziecko jest alergikiem, czy też złapało przeziębienie warto zwrócić uwagę na to, kiedy pojawiają się objawy. Jeśli podejrzewamy alergię warto wybrać się do alergologa, który ustali, czy nasze dziecko jest alergikiem i na co jest uczulone.
Sposoby walki z alergią
Najlepszym choć nie zawsze możliwym sposobem byłoby odstawienie alergenu. W przypadku jedzenia jest to wyeliminowanie danego składnika z diety. Jeśli nasze dziecko jest uczulone na psa lub kota, to warto unikać kontaktu ze zwierzakami. Inną metodą jest podawanie leków, które zmniejszą objawy alergii. Leki pomagają przy sezonowych reakcjach występujących podczas pylenia traw i drzew. Inną możliwością jest też odczulanie, które polega na podawaniu alergenu.