Pogoda za oknem nie zawsze zachęca do spacerów czy opuszczenia domu, zwłaszcza jesienią, gdy deszcz, lub gdy bardzo zimno. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, na to w jaki sposób kreatywnie spędzić czas z dzieckiem w domu.
Współcześnie dużo czasu spędzamy przed telewizorem i telefonem albo tabletem, zacznijmy więc od odłożenia w kąt elektroniki. Niech to będzie wspólnie spędzony czas. Choć nie zawsze jako rodzice mamy na to siłę i czas, to jednak warto. Wspólnie spędzony czas pozwoli nam naładować akumulatory i zacieśnić więź.
Ciepło, zimno
Chyba każdy zna z dzieciństwa tę zabawę. Jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot, a pozostałe muszą go odnaleźć, ten kto go schował podpowiada szukającemu przy pomocy komend – ciepło, cieplej (gdy szukającemu idzie dobrze) lub zimno, lód (gdy jest daleki od znalezienia przedmiotu).
Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy
Osoba Baba – Jaga, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem z zakrytymi oczami, następnie mówi: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy. W czasie którym gracze biegną w jej stronę. Gdy skończy wypowiadać te słowa, odwraca się do uczestników, a reszta nieruchomieje, nikt nie może się ruszać, ani mówić, jeśli ktoś się poruszy wraca na start. Celem jest dotarcie do Baby Jagi i dotknięcie jej.
Bądźmy kreatywni
Jeśli chcemy zwiększyć kreatywność dziecka wykorzystajmy do tego masę solną, plastelinę, farby albo kredki. Wspólnie możemy stworzyć małe dzieła sztuki i poczuć się jak dziecko. Świetnym pomysłem będą też wycinanki z papieru. Możemy wykorzystać całą masę rzeczy, które mamy w domu. Makaron może posłużyć nam do zrobienia biżuterii, a opakowania po jajkach do zrobienia budynków. Nic nie stoi na przeszkodzie również do tego, byśmy urządzili konkurs taneczny. Możemy też zrobić domową orkiestrę z garnków i łyżek. Jeśli macie w domu klocki, świetnym rozwiązaniem będzie wspólne budowanie. Proste konstrukcje, a może wyszukane budynki? Zamki, fosy – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadczasowe klocki, zapewniają wszechstronny rozwój dziecka.
Kalambury
Przy pomocy gestów albo rysunku musimy zaprezentować drugiej stronie jakieś hasło. Może być to postać z bajki, zwierzę lub cokolwiek ustalimy.
Wspólne czytanie
Jak wiele korzyści niesie ze sobą wspólne czytanie wie każdy z nas. W ten sposób nie tylko zaszczepiamy dziecku zainteresowanie czytaniem, rozwijamy też jego wyobraźnię. W taki sposób poszerzamy też zasób słownictwa dziecka, to doskonała okazja by wspólnie wyjaśnić znaczenie jakiegoś słowa. Czytanie wspiera też rozwój psychiczny i intelektualny dziecka. Dlatego wspólnie wybierzcie z dzieckiem książkę, którą przeczytacie.
Przedstawione zabawy rozwijają w dziecku ciekawość świata, ich wiarę w siebie i kreatywność.