Pierwsze dni w przedszkolu. Jak wesprzeć dziecko?

By 2 września 2019DZIECKO

Zaczął się rok szkolny, a zatem Wasza pociecha po raz pierwszy przekroczyła progi przedszkola. Z pewnością jesteście pełni obaw, jak maluch odnajdzie się w nowym środowisku. Choć przetrwał już pierwsze dni, dopiero zaczyna poznawać nowe miejsce oraz kolegów i koleżanki. Zainspiruj się naszymi kilkoma radami, aby pomóc dziecku w trudnych początkach.

Rozmawiajcie jak najwięcej

Świeżo upieczony przedszkolak z pewnością nie czuje się już, tak jak do tej pory, małym dzieckiem, więc może oczekiwać od rodziców odrobinę poważniejszego traktowania. Przecież jest już taki duży, skoro poszedł do przedszkola! Rozmawiajcie ze swoją latoroślą jak najczęściej na temat jego wrażeń po całym dniu poza domem. Nie bagatelizujcie tego, co mówi, ponieważ tylko poprzez dialog dowiecie się, jakie emocje w sobie skrywa.

Relacja Waszej pociechy z wydarzeń z pobytu w placówce przedszkolnej dostarczy Wam informacji, w jaki sposób to miejsce funkcjonuje. Odbiór opiekunów przez kilkulatka także jest istotny. Warto wiedzieć, czy kontakty na linii podopieczny-wychowawca są prawidłowe.

Zdrowa, zbilansowana dieta

Pamiętajcie, że szczególnie teraz ważny jest sposób odżywiania dziecka. Przez kilka godzin dziennie przebywa w towarzystwie rówieśników, którzy czasem mogą przenosić ze sobą różne zarazki. Poza tym, nadchodzi jesień i temperatura robi się coraz niższa. To wszystko może powodować u przedszkolaka infekcje chorobowe. Niedojrzały organizm potrzebuje w tym okresie szczególnego wsparcia, dlatego podczas codziennego gotowania używajcie składników wzmacniających odporność. Zadbajcie też o regularne nawadnianie. Co prawda, przedszkole ma obowiązek zapewnić wszystkim podopiecznym stały dostęp do picia, jednak na wszelki wypadek możecie zaopatrzyć pociechę w butelkę naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka.

 

Mamy nadzieję, że Wasze dziecko szybko odnajdzie się w nowej sytuacji i pobyt w przedszkolu będzie przynosił mu tylko radość.