Pierwsze buty dla dziecka – jakie wybrać?

By 31 października 2019DZIECKO

Każdy rodzic prędzej czy później staje przed wyborem pierwszych butów dla swojego dziecka. Nie jest to wcale tak proste, jak może się wydawać, ponieważ małe stópki są wyjątkowo wrażliwe i bardzo szybko rosną. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jakość obuwia i jego kształt.

Kiedy zacząć?

Pamiętaj, że dziecko, które dopiero uczy się chodzić potrzebuje pełnej swobody ruchów. Zwłaszcza stopy malucha nie powinny być niczym skrępowane. Najlepiej, jeśli Twoja pociecha postawi pierwsze kroki boso lub w skarpetach antypoślizgowych. Dzięki temu pozna różnorodne podłoża, o innych fakturach i temperaturach. To także pozwoli mu porównać np. puszysty dywan z chłodnymi płytkami i zadziała na zmysły.

Jaka podeszwa?

Jeśli już zdecydujesz się na zakup pierwszych butów dla dziecka, a maluch rozwija się prawidłowo, postaw na obuwie z miękką podeszwą. Powinno być ono wykonane z materiałów przyjemnych w dotyku, które są lekkie i przewiewne. Najlepiej, jeśli buty będą sięgały poniżej kostki i będą miały usztywnioną piętę. Z kolei dobra podeszwa to taka, która zgina się w 1/3 długości buta. Właśnie dlatego, najlepiej wybrać się na zakupy do sklepu stacjonarnego, gdzie można osobiście sprawdzić, czy wybrana rzecz spełnia wszystkie wymagania.

Pamiętaj, że dla małego dziecka najkorzystniejsze jest chodzenie bez butów. Dlatego kiedy maluch przebywa w domu, powinny mu wystarczyć skarpetki lub skarpeto-buty, które nie będą krępowały ruchów stóp.

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na rozwój ruchowy dziecka, więc pozwól szkrabowi na wyładowanie energii. Nie zapomnij, aby maluch zawsze miał możliwość uzupełnienia płynów, również podczas takich aktywności. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką butelkę naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka.