Odwodnienie u dzieci – jak je rozpoznać? Jak mu zapobiec?

By 22 kwietnia 2024DZIECKO

Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Uczestniczy w regulacji temperatury ciała, pomaga w transporcie składników odżywczych i usuwaniu toksyn, a także jest kluczowa dla efektywnego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni. Dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie ze względu na ich szybszy metabolizm i mniejsze rezerwy wodne w organizmie, dlatego na ten obszar warto skierować swoją uwagę.

Odwodnienie u dzieci to poważny problem, który może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Zapobieganie temu jest kluczowe, szczególnie podczas gorących dni, które już niebawem będą coraz częstsze. Jest to też istotny temat u dzieci aktywnych fizycznie.

Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dokonali badania oceny parametrów antropometrycznych i stanu nawodnienia dzieci w wieku szkolnym [1]. I tutaj odwodnienie dla ogółu badanych dzieci wyniosło aż 48,2%! [2] Dość ciekawą informacją jest fakt, że nadal wśród spożywanych przez dzieci płynów dominuje herbata słodzona cukrem. Jest to uwarunkowane kulturowo, chociaż, jak wiadomo, słodzona herbata nie wpisuje się w aktualne rekomendacje w zakresie zdrowego żywienia. [3]

Jak rozpoznać odwodnienie?

Będąc dietetykiem i jednocześnie matką dwójki dzieci zauważyłam, jak wielu rodziców nie jest świadomych pierwszych sygnałów odwodnienia. A tu do najczęściej obserwowanych objawów należą suchość w ustach, zmniejszona aktywność, rzadkie korzystanie z toalety, a także sucha, mniej elastyczna skóra. Dzieci mogą również skarżyć się na ból głowy i być mniej skłonne do zabawy. Bardzo często w natłoku obowiązków nie zauważamy subtelnych objawów odwodnienia, które są pierwszymi sygnałami, aby działać.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne? 

Jak wspomniałam na początku, odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do tego, aby organizm młodego człowieka działał prawidłowo.

Już najmniejsze odwodnienie może prowadzić do obniżenia wydajności poznawczej, co zauważyłam szczególnie u dzieci w wieku szkolnym. Znacząco wpływa to na ich zdolność koncentracji i nauki. Ponadto, chroniczne, niedostateczne nawodnienie może sprzyjać rozwojowi infekcji dróg moczowych oraz problemów z przewodem pokarmowym. I tu właśnie pojawiają się zaparcia, które z kolei bardzo często spotykam u najmłodszych pacjentów.

Co zatem możemy zrobić, aby zapobiec odwodnieniu u naszych dzieci?

Zazwyczaj zalecam rodzicom metodę małych kroków, niewielkich zmian. Dzieci bardzo lubią nowości typu bidony z postaciami z uwielbianych bajek. Warto to wykorzystać i podsuwać wodę w ten sposób. Pamiętajmy, że uzupełnianie tych butelek jest naszą, jako rodziców, odpowiedzialnością. Dlatego warto zacząć od siebie i dawać dziecku dobry przykład. Najlepszą edukacją jest dawanie przykładu najmłodszym.

Zwróćmy także uwagę na to, czy podczas wyjść z domu dziecko zabiera wodę ze sobą. Jeśli nie będzie jej miało, oczywiste jest, że jej nie dostarczy swojemu organizmowi.

Dzieciaki lubią zabawę. Na początku przyzwyczajania dziecka do picia wody warto wypróbować metody zaznaczania ile szklanek/bidonów w ciągu dnia wypiliśmy. Tutaj pomocne okażą się wszelkiego rodzaju naklejki, notatki, czy tabelki, które dziecko samodzielnie może uzupełniać. Zróbmy z tego fun! Osiągniemy najlepszy efekt. Ja przygotowałam taką tabelę dla Was, możecie ją wydrukować.

Jakie wody wybierać dla dzieci?

Warto zwrócić uwagę na skład mineralny wody. Muszynianka, będąca naturalną wodą mineralną, jest idealnym wyborem ze względu na swój zrównoważony skład mineralny, który jest dostosowany do potrzeb rozwijającego się organizmu dzieci. Woda ta jest także bezpieczna i delikatna w smaku, co czyni ją przyjazną dla maluchów. Ja proponuję ją dzieciom powyżej 2. roku życia. 

Agata Rynk – dietetyk, sportowiec, fanka Muszynianki, ekspert Akademii Zdrowia. 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:

[1] Matthieu Maillot at al.Beverage consumption patterns among 4–19 y old children in 2009–14 NHANES show that the milk and 100% juice pattern is associated with better diets. Nutr J. 2018; 17: 54. doi:  10.1186/s12937-018-0363-9

[2] Rangel-Huerta et al. Normal or high polyphenol concentration in orange juice affects antioxidant activity, blood pressure, and body weight in obese or overweight adults. Journal of Nutrition. 2015;145(8):1808-1816. 

[3] Piramida zdrowego żywienia dostępne na: http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia